Různá řešení pro on-line výuku pro komunikaci a výuku s žáky a studenty doma

  Od 1. 9. 2020 jsme tento informační rozcestník pro Vás upravili pod ROZCESTNÍK - inspirace nejen pro pedagogy, aby byl nejen přehlednější a aktuálnější, ale v nové podobě nabídl i možnost stáhnutí si zdrojů v PDF, nebo jejich vytisknutí na tiskárně. Tento nový rozcestník najdete na adrese http://skoly.praha.eu/88561_ROZCESTNIK-inspirace-nejen-pro-pedagogy.

  Různá řešení pro on-line výuku pro komunikaci a výuku s žáky a studenty doma

  Milé kolegyně a milí kolegové, učitelé a rodiče, Vy všichni, pro které se vzdělávání na dálku stalo v těchto dnech jedním z prioritních témat, se kterým se nyní musíte potýkat.

  Blíží se nám prázdniny a Vy zde máte poslední aktualizaci našeho rozcestníku před prázdninami. Nechystáme se ale usnout na vavřínech a máme v plánu o prázdninách pro Vás připravit nejen aktualizaci všech dosavadních webových odkazů, ale rádi bychom tento rozcestník více přizpůsobili běžnému provozu škol. Budeme rádi, pokud i po prázdninách se sem vrátíte a tato stránka se pro Vás stane příjemným informačním zdrojem a nápadníkem při hledání zajímavých zdrojů nejen pro vzdělávání.

  ROZCESTNÍK BUDE AKTUALIZOVÁN O PRÁZDNINÁCH K 1. A K 31. SRPNU. OD ZÁŘÍ PAK OPĚT BUDEME VÁM PŘINÁŠET NOVINKY VŽDY JEDNOU TÝDNĚ, A TO K PONDĚLÍ.

  Hned od uzavření škol se snažíme pro vás všechny sledovat, vyhledávat a zde schraňovat všechny zajímavé informace o různých vzdělávacích portálech a programech, vzdělávacích akcích a dalších inspirativních námětech, využitelných a podporujících vzdělávání na dálku. Rozdělili jsme je pro Vás do desíti kapitol:

  -    Nabídka finanční nebo materiální podpory k ON – LINE učení.

  -    Aktuální nabídka webinářů k ON – LINE učení.

  -    Komunikační a sdílecí služby.

  -    Weby s výukovou látkou a procvičováním pro 1 až 2 předměty.

  -    Weby s výukovou látkou a procvičováním s více předměty.

  -    Stránky, podporující vzdělávání uměleckých předmětů v ZUŠ, ale i inspirace pro talentované děti.

  -    Stránky, které se pro školy také snaží zajišťovat komplexní podporu pro on-line učení.

  -    Zajímavé tipy na volnočasové aktivity pro děti trávící čas doma.

  -    Inspirace pro on-line učení ze zahraničí.

  -    A na závěr něco pro školské projekťáky.

  Budeme velmi rádi, pokud tam kdokoliv najde zajímavou podporou nejen pro stávající nelehké období korona virových opatření, kdy všichni pedagogové musí hledat různá řešení pro on-line výuku pro komunikaci a výuku s žáky a studenty doma, ale můžou být pro nás inspirací i pro výuky v běžném období.

  Pokud budete vědět o dalším ověřeném zdroji, který by zde chyběl, neváhejte a pošlete nám o něm informaci na filip.kuchar@praha.eu, ať ho můžeme sem přidat a sdílet s ostatními.

  Všem, kteří nám zasíláte tipy, moc děkujeme. Velmi nás těší vaše ochota sdílet společně s kolegy nápady a možnosti, které lze využít k vzdálené výuce.

  Děkuji a všem nám přeji hodně zdraví a energie v těchto nelehkých dnech.

  Za tým odboru školství Filip Kuchař

   

  Nově přidané zdroje od poslední aktualizace 15. 6. ke dni 22. 6. 2020 naleznete v jednotlivých kapitolách zvýrazněné tučným písmem.

  Celý článek ke stažení ve formátu PDF ZDE.

   

  Nabídka finanční nebo materiální podpory k ON – LINE učení

  ·    Mironet nabízí 1000 počítačů k zapůjčení dětem z rodin v nouzi pro jejich domácí studium.

  ·    Vzhledem k mimořádné situaci v České republice by Alza.cz a tým B2G EDU chtěli nabídnout pomocnou ruku všem školám a vzdělávacím institucím a umožnit tak vedení, učitelům a žákům pokračovat ve fungování a studiu. Proto vytvořili časově omezenou a nestandardní nabídku na zapůjčení notebooků na dobu dvou či tří měsíců. Jsou na výběr NTB: HP 250 G6 Dark Ash, Acer Aspire 1 Obsidian Black nebo Lenovo IdeaPad S340- 14IWL Abyss Blue za cenu od 363 Kč/měsíc. Více informací a objednání je možné na org@alza.cz

  ·    O2 ve čtvrtek 19. března otevřela druhé kolo grantové výzvy O2 pro základní školy nebo dětský domovy z grantového programu Nadace O2 Chytrá škola. Zde můžou získat až 100 000 Kč na výuku digitální gramotnosti a počítačové a internetové bezpečnosti.

  ·    KIDDUM nabízí od pondělí 16. 3. dětem robotické i nerobotické stavebnice Lego Education k zapůjčení na doma.

  ·    Vzhledem k současné situaci nabízí společnost RESERVANDO školám v letošním roce pro organizaci zápisů do 1. ročníků REZERVAČNÍ SYSTÉM k využití ZDARMA. Ten jim může pomoci omezit kontakt osob v průběhu zápisů a zabránit tak dalšímu šíření nemoci. V případě využití rezervačního systému se v průběhu zápisů nebudou ve školách zbytečně shlukovat větší počty osob a každý uchazeč bude mít přesně daný čas, kdy se má dostavit.

  Aktuální nabídka webinářů k ON – LINE učení

  ·    Pro pedagogické pracovníky pražských ZŠ a SŠ projekt Implementace KAP PRAHA upravil operativně vzdělávací kurz na ČTENÁŘSKÉ  A MATEMATICKÉ GRAMOTNOSTI. Nyní ho pražským školám nabízíme ve formátu ON - LINE, kdy se snažíme vyjít vstříc těm školám, které svým učitelům umožnili pracovat z domova. Kurz je kromě podpory gramotností doplněn i o aktuální témata, kdy se lektoři budou snažit zaměřit NEJDŘÍVE na používání moderních technologií ve vzdělávání, sdílení příkladů dobré praxe, tvorby pracovních listů, nebo metod pro aktivace žáků v obecné rovině. Školy si můžou objednat vzdělávání pro své pedagogy v termínu podle své potřeby.

  ·    Pro pedagogické pracovníky pražských ZŠ a SŠ projekt KAP PRAHA ve spolupráci se vzdělávacím portálem Ve škole.CZ připravil ZDARMA v měsíci dubnu 21 webinářů, které doplňovali předcházející webinář I-KAP a podporovaly učitele při on-line vzdělávání. Webináře pro učitele byly rozděleny podle vzdělávacích stupňů s ohledem na odlišné komunikační potřeby žáků pro 1st. ZŠ, 2 st. ZŠ a SŠ s VOŠ. Chceme nyní nechat učitele nabrat sílu na nelehký květen, kdy je čeká velmi náročné květnové období spojené s částečným otevíráním škol. Jsme ale tady vždy připraveni připravit v případě zájmu webinář na požadované téma pražských učitelů podle jejich potřeb. Stačí si o něj jen napsat na filip.kuchar@praha.eu.

  ·    22.6. od 9 hod. ZDARMA webinář KAP od VeŠkole.CZ pouze pro pedagogy SŠ Hl. města Prahy na téma Inovativní nástroje a metody podpory matematické gramotnosti pro učitele SŠ.

   

  ·    23. odborný panel projektu Společné vzdělávání a podpora škol krok za krokem se bude konat ve čtvrtek 18. června 2020 od 9.00 do 15.30 hod. v NPI ČR, Novoborská 372/8, Praha 9 – Prosek, budova B. Cílem odborného panelu je otevřít diskusi k současnému systému DVPP, jeho možnostem, limitům, výzvám a vizím.

  ·    24.6. od 10 hod. ZDARMA webinář od P-KAP (NPI ČR) na téma Osobnostní rozvoj učitelů cizích jazyků, výměna zkušeností.

  ·    24.6. od 13 hod. ZDARMA webinář od P-KAP (NPI ČR) na téma Praktické vyučování online? (inspirace a sdílení zkušeností).

  ·    24.6. od 15 hod. ZDARMA webinář od PODNIKAVÁ ŠKOLA.CZ ZAMĚŘENÝ na představení jedné z 8 základních měkkých dovedností podle metodiky Skills Builder.

  ·    26.6. od 9.30 hod. ZDARMA webinář od P-KAP (NPI ČR) na téma Aktivity IKAP pro oblast rozvoje čtenářské a matematické gramotnosti se zohledněním specifik SOŠ a SOU – výměna zkušeností a inspirace.

  ·    26.6. od 13 hod. ZDARMA webinář od P-KAP (NPI ČR) na téma Vzdělávání žáků se SVP a žáků nadaných, výměna zkušeností z krajů.

  ·    7.7. od 10 hod. se koná 8. Učitelský Barcamp, který pořádá Josef Šlerka na téma Didaktické nástroje ve výuce literatury.

   

  ·    KDYKOLIV DLE VAŠEHO ČASU jsou pro učitele připraveny ZDARMA e-learningové lekce a krátké videospoty věnované problematice elektronické bezpečnosti, prevence kyberkriminality a bezpečného používání internetu a IT technologií, které vznikly v rámci projektu Kraje pro bezpečný internet. Otevřít si je můžete kdykoliv a je tam sekce i pro Vaše žáky.

   

  Komunikační a sdílecí služby

  ·    MŠMT zveřejnilo Doporučené postupy pro školy v období vzdělávání na dálku.

  ·    INSPIRACE JAK ŘÍDIT ONLINE VZDĚLÁVÁNÍ lze čerpat například u ZŠ a Gymnázia z České Kamenice a jejich vytvořeného portálu pro vzdálenou výuku, která žákům a rodičům nabízí přehledný přístup k výuce z jednoho místa.

  ·    Lupa.CZ připravila přehlednou srovnávací tabulku pro 32 komunikačních platforem dle jejich nejdůležitějších parametrů.

  ·    Pro všechny kteří musí nyní řešit hybridní výuku je připraveno srovnání obrazu a zvuku pro přenos ze třídy.

  ·    Mnoho zajímavých rad a informací s čím a jak realizovat vzdálenou výuku lze nalézt i na portále DIGIDOUPĚ

  o    Třeba jak realizovat videokonference a videochaty, i když webkameru nemáte, s použitím vhodného software lze ve funkční webkameru přeměnit třeba i mobilní telefon.

  ·    Google Classroom – jako ideální platforma pro nastalou situaci se zdá být Google Classroom nabízející lehký způsob sdílení a zasílání materiálů mezi učiteli a žáky. Podrobnější vysvětlení můžete naleznout například v tomto článku.

  o    Podívejte se na NÁVOD jak jednoduše používat GOOGLE CLASSROOM;

  o    na YouTube lze najít návod na první krůčky s Google Classroom;

  o    Google Učebna z pohledu žáka – návody pro naprosté laiky;

  o    návod jak limitovat čas testu v Google Forms.

  ·    Jednoduché sdílení materiálů je možné i přes Google Docs – služba umožňuje i jejich editaci a správu, je zcela zdarma a poskytuje velké úložiště.

  ·    Pokud již máte svůj účet u Googlu, budete mít automaticky také přístup k jejich službě Google Hangouts, která je obdobou známější služby Skype. Google Hangouts umožňuje video hovory, hovory nebo klasický chat.

  ·    Microsoft Teams je vhodný nástroj pro vzdálenou výuku a je součástí ZDARMA dostupné sady Microsoft Office 365 A1 pro školy. Skrze Teams můžete dělat online hodiny s podporou školní tabule, sdílení pracovní plochy nebo prezentace s možností automatického nahrávání hodiny a jejího uložení. Mimo to je součástí Office 365 i úložiště souborů OneDrive, aplikace Office Online, nástroj Microsoft Forms pro tvorbu online písemek, které se samy opravují nebo aplikace OneNote pro elektronické přípravy do hodin. Službu Office 365 si můžete zdarma zajistit ZDE, kdy celá registrace nezabere více jak 5 minut.

  o    Rozjíždíme Microsoft 365 pro školy - 1. díl.

  o    Jak začít s distančním vzděláváním s Vašimi žáky na Microsoft Teams je jednoduché, ZDE je NÁVOD FORMOU ZÁZNAMU ze speciálního webináře o distančním vzdělávání;

  o    jak pracovat s Microsoft Teams z pohledu učitele anebo žáka naleznete ZDE;

  o    záznam Večerní univerzity 2019/2020 Microsoft Team;

  o    soubor výukových videí k různým aktivitám v Microsoft Teams;

  o    jak požádat o technickou pomoc zdarma v rámci Office 365 pro školy;

  o    jak v Teams sdílet zvuk z počítače/webu/vzdělávací aplikace;

  o    jak v Teams plánovat výuku a nezasahovat si navzájem do výuky;

  o    jak v Teamsech vrátit zpět žákem smazaný soubor;

  o    jak v Teams nahrávat online hodinu;

  o    zveřejnili vše k Šablonám písemek pro Microsoft Forms;

  ·    SMART Výukový SW Online je zde a je vhodný pro sdílení a práci se studenty; umožní žákům se připojit k učiteli, který má možnost žákům nasdílet materiály, na kterých můžou žáci pracovat individuálně nebo ve skupinách. Kdo má SMART licenci, přihlásit se přes ní, Kdo jí nemá, SMART nabízí registraci a využívání ZDARMA, postačí se přihlásit přes jakýkoliv MS nebo Google účet. Máte-li přípravy ve SMARTu a aktivity, můžete rovnou využít. Pokud ne, jsou tu předpřipravená prostředí, do kterých učitel pouze zadá svůj obsah, který chce s žáky procvičit. Aktivity např. řadí informace, rozděluje data do dvojic či na dvě skupiny, doplňují slova (či jiné řetězce) na chybějící místa v textu (či v příkladech). Mezi tyto aktivity však můžeme zařadit třeba i zasílání textových či obrazových informací od žáků (třeba si můžete takto velmi rychle nechat zaslat domácí úkoly, které budete mít na jednom místě v elektronické podobě). Také můžete spustit hlasování, které po ukončení ukáže žákům vyhodnocení jejich odpovědí a učitel může výsledky exportovat do přehledné tabulky v MS Excel. Tento výukový SW toho ale umí mnohem více. Pokud učitel nastaví stránku jako workspace, může pak žáky rozdělit do skupin (nebo nechat všechny žáky pracovat ve skupině jediné) a nechat je pracovat ve skupinách na jednom místě. Učitel pak může kontrolovat práci v jednotlivých skupinách a může také do jejich prací vkládat anotace či psaný text z klávesnice. Také je možné nastavit, aby každý žák dostal svůj vlastní online pracovní list.

  o    A jak na práci se SMART Výukovým SW Online naleznete ZDE.

  o    Záznam z webináře Netradiční nástroje SMART Notebook.

  o    Záznam z webináře SMART Výukový software online - pro začátečníky.

  o    Záznam z webináře Mé první dny se vzdálenou výukou.

  o    Záznam z webináře Šikovné aplikace pro výuku na dálku.

  o    Záznam z webináře Robotel SmartClass+ HomeWork jako nástroj pro e-learning.

  o    Záznam z webináře Jak nahrávat výuková videa.

  o    Záznam z webináře Nechcete přijít o své LATy? Převeďte je na LABy!

  o    Seznámení z nástrojem TEAM QUIZ pro podporu výuky na dálku.

  ·    Cisco Webex je další možnost, jak učit na dálku. Jedná se o konferenční systém využívaný ve světě. Účastníkům stačí webový prohlížeč nebo mobil/tablet a připojení na Internet. Pro lepší kvalitu videa se pak dá (alespoň na straně učitele) použít videokonferenční zařízení. Jednotlivci si mohou zřídit účet zdarma zde. Pro školy je nabízena tzv. trial licenci zdarma na 90 dni, tedy řešení do konce tohoto školního roku. Společnost nabízí i možnost zapůjčení videozařízení na stranu učitele. Výhodou je, že licence je potřeba pouze na straně učitele (organizátora konference), ostatní, tedy žáci, mají přístup zdarma bez registrace.

  ·    WhatsApp, který mnoho žáků má již nainstalovaný na svých mobilních telefonech, řešením mohou být hromadné hovory nebo i skupinové (třídní) konverzace.

  ·    Skype je snad nejznámější komunikační online služba, kterou disponují většiny domácností. Pro většinu dětí i učitelů tak používání aplikace Skype pravděpodobně tedy nebude nic nového a neznámého. Problémem u skupinových hovorů by mohlo být nedostatečné internetové připojení některého z účastníků, a tím pádem i nízká kvalita celého hovoru.

  ·    Classflow vám umožňuje vytvořit vlastní lekci, online tabuli (kterou v reálném čase také můžete nasdílet), kvízy, testy a další. Služba je navíc oproti jiným dostupná i v češtině, což může spolupráci učitelů a studentů výrazně ulehčit.

  ·    Pokud byste chtěli svým studentům nasdílet svou PC obrazovku, vyzkoušejte službu DISCORD, která Vám současně nabídne univerzální hlasový a textový chat, který je zdarma, je bezpečný, lze ho spustit jak na počítači, tak na mobilu. Poskytuje stejné služby jako Skype, ale lépe na něm doženete studenty, které ho využívají při hraní on-line her.

  ·    Hojně rozšířený systém pro školní administrativu a komunikaci k rodičům a žákům zvaný Bakaláři umožňuje klasické zadávání domácích úkolů, čehož mnoho učitelů využívá i za normálního chodu školy.

  ·    Pokud ovládáte angličtinu, možná je pro vás ideální variantou platforma Edmodo. Platforma umožňuje například efektivní rozesílání materiálů nebo zasílání zpráv studentům.

  ·    Pokud byste se se svými studenty rádi potkali v rámci videokonference, bezplatně je to možné uskutečnit například na Jitsi.org (ENG).

  ·    Pro vytvoření vašich vlastních kvízů a her poslouží webové aplikace Quizizz (ENG), nebo Quizlet (ENG), který je také skvělý pro procvičování například anglických slovíček.

  ·    Přímo pro školní účely je také vytvořena aplikace Socrative (ENG), která podobně jako dvě předchozí služby umožňuje vytváření kvízů, u kterých můžete jednoduše sledovat jednotlivé výsledky všech svých studentů.

  ·    Své vlastní hravé a barevné kvízy můžete tvořit také na portálu Kahoot. Ten dokonce díky virové situaci zpřístupnil své jinak prémiové služby učitelům a studentům v oblastech, ve kterých došlo k uzávěrce škol ZDARMA. Více info dohledáte v angličtině ZDE.

  ·    Nikterak náročné je používání nástroje Timixi, ve kterém mohou studenti vytvářet časové osy k různým tématům. Své výsledky vám poté zašlou a vy tak můžete jednoduše zjistit, do jaké míry se látkou zabývali a jak jí porozuměli.

  ·    Internetová platforma Padlet vám nabídne virtuální tabuli s mnoha funkcemi, kde si s žáky budete moc například vytvářet krásné nástěnky, dokumenty a webové stránky, které je snadné číst a je zábavné na ně přispívat.

  ·    OBS Studio je otevřený software poskytovaný zdarma pro nahrávání videí a živé vysílání pro Windows, Mac či Linux, Software, kterým např. můžete snímat, co se s žáky dělá v aplikacích + zaznamenávat doprovodný komentář.

  ·    Pro zasílání souborů velkých velikostí použijte například Úschovnu (CZ) nebo WeTransfer (ENG).

  ·    Dokumenty můžete svým žákům také jednoduše nasdílet skrze službu Dropbox.

  ·    Zdarma po dobu Covid 19 jsou nabízeny i základní nástroje pro řízení třídy pro dálková studia Showbie a Socrative, (ENG). K dispozici zdarma jsou obě platformy a jsou užitečné pro domácí počítače, tablety, iPady, nebo mobilní telefony.

  o    Showbie je určený pro on-line komunikaci a zpětné vazby s klíčovými znaky na podporu distančního vzdělávání.

  o    Socrative umožňuje distančního vzdělávání prostřednictvím formativní a závěrečné hodnocení.

  ·    Systém na zabezpečení kvalitní komunikace s žáky doma nabízí i česká společnost SAMEPAGE.CZ, který nabízí nástroje pro spolupráci na dálku - video konference, živé dokumenty, chat, sdílení souborů. I tento výrobce uvolnil placenou verzi zdarma až do konce školního roku pro všechny školy a vzdělávací instituce.

  ·    Další systém využitelný pro komunikaci s žáky doma s registrací ZDARMA nabízí ZOOM.US (ENG), kde lze vytvářet vlastní chatroom, přenáší zvuk i video + nabízí možnost chatu, umí to conference call i nahrávání. Připojení do conference call to nabízí i přes mobilní aplikaci a dokonce i tak, že vám vytvoří digitální linku, na kterou jen zavoláte z telefonu. Tipy pro učitele lze pak najít např. zde.

  o    NÚKIB varuje před videochatem Zoom.

  o    Od digidoupěte tu je návod na První krůčky se ZOOM.

  ·    Informace o možnostech dálkové elektronické komunikace pomocí VPSFree připravila i firma SEMTIX. K této službě se nemusíte vůbec registrovat.

  o    Je vytvořen přehled základních možností a jednoduchý návod i s obrázky jak komunikovat přes VPSFree.

  ·    K zadávání a tvorbě on-line testů a dotazníků může učitelům nyní pomoci i Survio.

  ·    K výuce v době COVID-19 lze využít i Časové osy od společnosti Timixi. Jedná se hlavně o nástroj na tvorbu vlastních časových os. Zároveň je to platforma na mnohostranné využívání časových os a jejich údajů.  V základní verzi, která je ZDARMA, získáte nejen možnost vytvoření své časové osy, nebo získání již hotové, ale můžete k nim doplnit i kvízy v on-line i písemné podobě – které lze využít i jako testy.

  ·    Od 17. 3. 2020 realizuje sérii navazujících webinářů věnovaných problematice distančního vzdělávání i SYPO. Záznamy na tyto webináře jsou ZDE, které se snaží věnovat praktickým a využitelným postupům a návodům, jak mohou školy online výuku v průběhu karantény realizovat, jak složité a časově náročné to je, jaké konkrétní technologie mohou k online výuce využít.

  ·    Na PDF24 Tools jsou bezplatné a snadno použitelné online nástroje pro práci s dokumenty a výukovými listy PDF.

  ·    TOGlic, který je primárně určen pro týmovou výuku ve třídě, se přizpůsobil současné době vzdálené výuky a nyní rozšířil svojí nabídku o velkou novinkuDOMÁCÍ ÚKOLY, kterou dal školám zcela ZDARMA.

  ·    ZŠONLINE.CZ nabízí společný online prostor pro učitele, žáky i rodiče. Zbavte se všech zmatků spojených s improvizacemi v předávání podkladů a posílání učiva e-mailem.

  ·    Co mi funguje … je přehled aplikací, které mu ve škole pomáhají v přípravě výuky na dálku a jedno místo je shromáždil a sdílí učitel Lukáš Lis ze ZŠ Soběslav .

  ·    CoolBoard.com nabízí SDÍLENOU TABULI pro vzdálenou výuku ihned k použití k výuce a sdílení se žáky přes Messenger, WhatsApp, nebo e-mailem přes přímý odkaz.

  ·    Jak si Vytvořit vlastní online testy a "klikačky" a nejen to, najdete na portálu DIGITÁLNÍCH LEKTORŮ.

   

  Weby s výukovou látkou a procvičováním pro 1 až 2 předměty

  ·    Krása a podivuhodnost matematiky, možná zajímavý úvod do matematiky od Jiřího Rákosníka z Matematického ústavu AV ČR, který přibližuje krásu matematiky. Že naučit se ji může i ten, kdo na ni „nemá buňky“ a také jak královna věd ovlivnila animovaný seriál Simpsonovi.

  ·    Scio do odvolání uzavření škol zpřístupnilo zdarma přes 500 online testů z matematiky a češtiny. Testy jsou určeny pro žáky 3. až 9. tříd a zaberou 10 až 20 minut. Jako rodič klikněte sem. Jako učitel (nebo škola) sem.

  ·    Pokud učíte matematiku na střední škole, bude se vám hodit vědět, že Techambition v reakci na uzavření škol umožňuje zdarma využívat jejich služby. Svým studentům můžete zadávat matematické příklady a detailně sledovat, jak se jim daří je vypracovávat.

  o    Příručku pro učitele k práci s programem TECHAMBITION ZDE.

  ·    Program pro interaktivní geometrii, algebru i analýzu nabízí GEOGEBRA, který lze stáhnout zdarma, nebo využívat on-line.

  ·    On-line procvičování středoškolské matematiky pro gymnázia a průmyslové školy je možné i na stránkách od Mendelovy Univerzity.

  ·    Matematiku pro 1. - 9. ročník základních škol v hravé formě nabízí Matika.in, finanční gramotnost zase Zlatka.in (1.,2. stupeň ZŠ a SŠ), češtinu Gramar.in (1. - 6. třída ZŠ a 4. ročník SŠ) a zeměpis Geograf.in.

  ·    Po dobu uzavření škol mohou všichni učitelé a rodiče využít elektronické verze učebnic Hejného metody vydané společností H-mat, o.p.s., včetně metodických komentářů a webinářů k Hejného metodě. Online prostředí umožňuje i tvorbu vlastních pracovních listů.

  o    Informace a podpora webináři k Hejného metodě.

  o    Video k tomu jak zvládají v těchto dnech Hejného metodu rodiče.

  ·    Web MATMAT nabízí program na procvičování úloh z matematiky pro ZŠ v různých oblastech.

  ·    Na matematiku hravě šli ve svých on – line kurzech i na Gymnázium Litoměřická:

  o    jak na Vzdálenost bodu od roviny a od přímky v prostoru;

  o    jak na Soustavy lineárních nerovnic;

  o    jak na Kružnice;

  o    jak na Nerovnice v součinovém tvaru;

  o    jak na Kružnici a přímku;

  o    jak na Nerovnice v podílovém tvaru;

  o    jak na Elipsu;

  o    jak na Rovnice s absolutními hodnotami;

  o    jak na Parabolu;

  o    jak na Nerovnice s absolutními hodnotami;

  o    jak na Tečnu paraboly;

  o    jak na Soustavy dvou lineárních rovnic se dvěma neznámými;

  o    jak na Gaussův eliminační algoritmus;

  o    jak na Rovnice v oboru komplexních čísel;

  ·    Matematice a nejen té, se na svém youtubovém kanále věnuje učitel Václav Nádvorník.

  ·    Matematiku pro ZŠ a SŠ lze procvičovat v Aplikaci Mathman, která zábavnou a interaktivní formou doučí základoškolskou a středoškolskou matematiku a naleznete jí v Google Play.

  ·    TIP pro učitele a žáky SŠ! Vyzkoušejte online výuku matematiky na stránkách Math4U. Najdete tam výukové i zábavné materiály pro učitele, celou třídu, i jednotlivé studenty.

  ·    Češtinu a matematiku pro 1. a 2. stupeň základní školy jde procvičovat i na Onlinecvičení.cz.

  ·    Pro studenty, kteří zvládají angličtinu a matematiku "levou zadní" a chtěli by se rádi dále rozvíjet, Cambridge University Press poskytlo k dispozici na 90 dnů své online prostředí  Cambridge Online Mathematics ZDARMA.

  ·    Procvičování češtiny a matematiky pro 1. stupeň základní školy hravě a zábavně lze i na Škola ZVESELA.

  ·    Zajímavé materiály pro výuku M, Čj, ČJS 1.st. základních škol nabízí i web Luštěnky.

  ·    Výukové materiály na finanční gramotnost pro 1. a 2st. ZŠ os společnosti AISIS.

  ·    Výuku matematiky podporuje i Doktora Matika, kteří se rozhodli poskytnout svoji platformu do konce školní roku zdarma. Stačí vložit v košíku kód Matika20 a zajistíte si všechna videa zdarma.

  ·    TOGlic nyní sdílí své výukové aktivity pro samostudium doma a přináší pár tipů na oživení domácí výuky.

  ·    ZKOUŠKY NANEČISTO nyní nabízí zábavnou formou přípravu na přijímací zkoušky z matematiky. Vychází ze základních tematických okruhů k jednotným přijímacím zkouškám. Nabízí rychlou zpětnou vazbu a zajímavé soutěžení. A je zcela ZDARMA. Soutěžit mohou žáci 5., 7. i 9. tříd.

  o    pro 5. třídu;

  o    pro 7. třídu;

  o    pro 9. třídu.

  ·    GeoTest je učební pomůcka pro zadávání a řešení geometrických konstrukčních úloh. Jádrem GeoTestu je GeoGebra, program pro tvorbu geometrických konstrukcí. Lze jí použít jak pro on-line výuku, tak i v běžné hodině. Hodí se především na výuku planimetrie jak pro ZŠ, tak pro SŠ. Učitel zadá úlohy výběrem z mnoha z předpřipravených úloh a pak sleduje postup plnění žáky. Žáci hned vidí, zda úlohu udělali dobře či ne. V případě špatného řešení může zkoušet plnit opakovaně.

  ·    Matematickou gramotnost  pro předškoláky, žáky 1 třídy ZŠ i pro přijímací zkoušky na osmileté gymnázia pomáhá podporovat web BERNEŠKA.CZ.

  ·    Na měsíc zdarma je možné si objednat a v tomto období využít výukový program Informatika I. od společnosti Edhance, který se snaží změnit způsob výuky a přinést atraktivní nástroj pedagogům, umožňující jim vyučovat informatiku zábavně a v souvislostech.

  ·    K výuce informatiky na SŠ lze využít i materiály, které vznikly v rámci projektu PRIM, nebo-li Podpora rozvíjení informatického myšlení (PRIM) pro výuku středoškolské informatiky. Pro programování, která se zaměřujeme na pojem informace, modelování, informační systémy a částečně na algoritmizaci lze využít další učebnici.

  ·    Vzhledem k uzavření škol se česká společnost Corinth rozhodla zpřístupnit svou vzdělávací 3D pomůcku zdarma všem studentům a učitelům pro domácí použití. Aby pro výuku mohl každý žák či student použít své vlastní zařízení, zpřístupňuje Corinth svůj obsah na online platformě Lifeliqe. Corinth pro online vzdělávání lze získat přes kontaktní formulář.

  o    Seznámit se s pomůckou můžete na některý z připravovaných webinářů.

  ·    Ústav pro jazyk český AV ČR vytvořila Internetovou jazykovou příručku, kterou lze využívat také k výuce českého jazyka.

  ·    Čeština nemusí být nuda, to svým pojetím výukových materiálu na svém portálu se snaží dokázat MOJE ČEŠTINA.

  ·    Pracovní listy pro čtení s porozuměním na G a SOŠ přináší pro školy ke stažení na svých stránkách VISK.

  ·    Procvičování češtiny odkudkoliv a čemkoliv, od interaktivní tabule až po mobil je dostupné na UMÍME ČESKY.

  ·    Webová stránka ČEŠTINA.DIKTÁTY.CZ nabízí možnost on-line procvičování formou doplňovaček z českého jazyka pro ZŠ.

  ·    Podpoře výuky v Češtině krok za krokem se věnuje také portál Mozaika.EU, kde naleznete i rozřazovací testy pro cizince.

  ·    Pro procvičování písmen je možné si doma stáhnout  z PÍSANKA.CZ, kde lze nalézt jednotlivé listy písanky k volnému stažení.

  ·    Vyjmenovaná slova hrou? Kde psát Y se rozhodla pořadem na vyjmenovaná slova pro děti připravit ve své divadelní škole Ypsilonka.

  ·    Inspirace zaměřené na badatelsky orientované učení v oblasti přírodních věd jak pro ZŠ tak i SŠ nabízí web Badatelé.CZ.

  ·    E-Kabinet nabízí na svém webu velké množství materiálů pro výuku přírodních věd pro 1.+2.st. ZŠ a SŠ.

  ·    Portál PřF UK pro podporu výuky chemie na SŠ a ZŠ vytvořila web STUDIUM CHEMIE.

  ·    Chemikáři určitě ocení portál Prvky.com, kde naleznou výklady určitých kapitol nebo interaktivní tabulku prvků.

  ·    Martin Čermák, učitel na Gymnáziu U Libeňského zámku, prostřednictvím svého Webu o chemii a biologii zprostředkovává materiály, které vytváří s žáky zejména pro učitele, učitelky, žáky a žákyně ze základních škol.

  ·    Od 25.3. každou středu v 16:00 bude VIDA Science spouštět živé vysílání plné zábavy a pokusů. Připojte své žáky k Vidátorce Danče a pokusy si mohou vyzkoušet zároveň s ní.

  o    Zároveň již nyní lze na jejich stránkách nalézt mnoho návodů na zajímavé VĚDECKÉ TVOŘENÍ.

  ·    Akademie věd ČR přispívá k přírodovědným předmětům svým portálem POKUSY NA DOMA.CZ.

  o    Zde najdete například chemii pro ZŠ/SŠ: Acidobazické reakce.

  ·    Ústav experimentální botaniky AV ČR se také rozhodl přispívat k podpoře vzdělávání žáků, kteří jsou nyní nuceni se učit doma přípravou návodů na pokusy:

  o    návod na pokus jak Rozsvítit cukr;

  o    návod na vyzkoušení si Akčnosti enzymů;

  o    návod jak si Vyrobit škrob;

  o    co udělají enzymy s bonbony, to se dozvíte u Medvědožravého ovoce;

  o    prozkoumejte barviva antokyany, která mění barvu podle pH u Barevných hrátek s květy;

  o    hravý pokus pro děti při výrobě Kapek a žížal z pektinu;

  o    zjistit jak rostliny rozvádí vodu, živiny a další látky lze zjistit u pokusu Barvení cévních svazků;

  ·    Velmi zajímavou pomůckou může do zeměpisu být web Windy.com, kde je mapa světa na které se dá zobrazovat vše ohledně meteorologických jevů (proudění vzduchu, deště, bouře, teploty apod., včetně přístupu na kamery v jednotlivých oblastech.

  ·    K výuce zeměpisu lze využít i e-learning „Staň se objevitelem kontinentů“ na portálu Mapujeme svět.

  ·    K výuce zeměpisu lze využít i portál Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, která na svých stránkách má VÝUKOVÉ MATERIÁLY pro učitele i žáky.

  ·    Aplikace iNaturalist je společná iniciativa Kalifornské akademie věd a Národní geografické společnosti a nabízí občanskou vědu v praxi. Více o aplikaci se dozvíte ZDE.

  ·    Pro výuku přírodopisu je možné využít výukové materiály online i od našich Národních parků:

  o    NP Šumava;

  o    NP České Švýcarsko;

  o    NP Podyjí.

  ·    KLASA – značka kvalitních potravin se také zapojuje do podpory vzdělávání a připravila pro předškoláčky APLIKACI ŽIVOT NA STATKU a pro školáčky APLIKACI STATKÁŘ, které si lze stáhnout na Google Play nebo App Store a které nejen zabaví, ale ještě děti přiučí zajímavým věcem.

  ·    Krásný animovaný film pro děti "Jak se kapičky staly pitnou vodou" o koloběhu kohoutkové pitné vody natočil svazek vodovodů a kanalizací Ivančice. Je sice určen dětem v mateřských školách, ale je fakt, že proces neznají ani mnozí starší děti ze základních škol.

  ·    Honza Chvojka, lektor AJ a překladatel soustředil na svém webu Nejlepší aplikace pro studium angličtiny.

  ·    Čtení, angličtinu a španělštinu si žáci mohou na mobilu nebo tabletu procvičovat na Včelce. Interaktivní cvičení jsou obzvláště vhodná pro děti se specifickými poruchami učení nebo pro cizince.

  o    Záznam z webináře jak pracovat s tímto programem naleznete ZDE.

  o    Učitelům a rodičům spec. pedagog J. Budíková z PPP P11 a 12 doporučuje program, neboť pokrývá jak potřeby předškoláků z hlediska stimulace před čtenářských dovedností (sluchové a zrakové vnímání, fonologické oblasti), tak i potřeby dětí,  které se učí zvládat techniku čtení nebo se učí číst s porozuměním. Nabízí efektivní a zároveň pro děti atraktivní cvičení pro rozvoj čtenářství. Aplikace se osvědčila v poradenství, na školách i domácí výuce.

  ·    Jazykáři mohou využít celosvětově známou aplikaci na učení jazyků Duolingo. Doporučili bychom ji ale spíše žákům, kteří s cizím jazykem teprve začínají.

  ·    Help for English také po dobu zavření škol zpřístupnil svoji výukovou aplikaci ENGLISH ME pro všechny žáky, studenty a učitele na JEDEN MĚSÍC ZDARMA a to bez jakýchkoliv závazků.

  ·    Při výuce jazyků potřebují žáci častý kontakt nejen s učitelem, ale také autentickým jazykem.  Mooveez chce pomoci, proto v reakci na situaci s opatřeními kolem COVID-19 otevírají svůj veškerý obsah zdarma do konce srpna 2020.

  ·    Aplikace WocaBee na učení cizích jazyků (konkrétně slovíček) je nyní k dispozici zdarma, a to na celé období zavření škol + ještě 2 týdny po návratu k výuce. Učitelům to umožňuje zadávat během nuceného volna žákům novou slovní zásobu z jakéhokoli cizího jazyka na procvičení v domácím prostředí. Kromě toho aplikace umožňuje naplánovat / spustit online písemku, či spustit hry. Navíc přes tuto aplikaci je dokonce možná přímá komunikace učitele s žákem či celou třídou formou zpráv.

  ·    EasyLingo uvolnilo k stažení ZDARMA nejprodávanější e-book na cestovní angličtinu na našem trhu.

  ·    Profesionálně připravené kurzy naleznete také na Seduo.cz. Zdarma jsou jen některé kurzy, za to však za ně můžete obdržet potvrzení. Studentům se mohou hodit například kurzy angličtiny.

  ·    Nakladatelství EDUKO rozšiřuje nabídku bezplatných učebnic o tituly z oblasti EKONOMIKY a PRÁVA. Nabídka bezplatných zápůjček titulů do čtečky Flexibooks platí na 31 dnů. Tituly EDUKO nakladatelství lze vložit do košíku ZDE.

  ·    Trainbra.in může vašim studentům pomáhat rozvíjet kritické myšlení a schopnost diskutovat. Mimo to je naučí rozeznat hoax a fake news od pravdivé zprávy.

  ·    Kurz jak se správně a bezpečně chovat v online světě, který připravili Jirka Král, Avast a odborníci z E-Bezpečí. Žák jako špión bude sledovat chat dvou lidí, které se odehrají v různých situací – řeší se hry, rande, celebrity, ale i nadávky a vyhrůžky.

  ·    Projekt GRAMOTKA je na samém začátku. V současné době zde najdete několik zpracovaných témat z předmětu ekonomika a cestovní ruch pro SŠ a SOU. Témata vždy obsahují krátký úvod a dále jsou k dispozici jednotlivě ke stažení. Ke každému tématu pak v rámci procvičení patří i pracovní listy.

  ·    Pokud je vaším cílem zlepšit mediální gramotnost vašich studentů, velmi doporučujeme portál Svět médií a jeho otevřenou učebnici, ve které naleznete zpracované kapitoly z mediální výchovy. Web vznikl na základě povinně volitelného předmětu pražského Gymnázia Na Zatlance.

  ·    Audiovizuální lekce pro humanitně zaměřené obory (například dějepis nebo občanskou výuku) najdete na portálu Jeden svět na školách. Na portál se sice musíte přihlásit, ale vše je zdarma a práce s ním je intuitivní a jednoduchá. Jednotlivé filmy žákům nasdílíte pomocí tlačítka „zpřístupnit žákům“ a pracovní materiály připravené Jedním světem na školách rozešlete žákům jednoduše pomocí e-mailu. Pokud jste doteď bojovali s nedostatkem času pro promítání filmů ve výuce, nyní nastal ten správný čas se jim v pohodlí domova věnovat.

  o    Portál nyní volně zpřístupnil veškerý obsah vzdělávacího portálu JSNS.CZ. K dispozici je celkem 275 audiovizuálních lekcí spolu s více než 1150 výukovými materiály. Není potřeba žádná registrace ani přístupové údaje a vše mohou používat vyučující, žáci, studenti či jejich rodiče.

  o    Portál každý den publikuje na stránce JSNS.CZ/online-vyuka tipy a doporučení, jak s materiály pracovat na dálku.

  ·    O2 připravil seriál V digitálním světě je určený žákům prvního stupně základních škol. Představuje hravou formou témata online a internetové bezpečnosti a mediální gramotnosti. Každý díl seriálu se skládá z výukového materiálu a z aktivit, tak aby bylo vše interaktivní, hravé a žáky tím zaujaly. Ve spolupráci s programem Jeden svět na školách.

  ·    Učitelům občanské výchovy se může hodit i e-learning od Občankářů, který momentálně nabízí dva kurzy orientované na moderní dějiny a multikulturní výchovu. 

  ·    Občankáři.CZ nabízejí edukační materiály, zajímavé pracovní listy, videa pro žáky a metodické postupy pro učitele to vše pro ZŠ i SŠ.

  ·    Zajímavé zadání úkolů nabízí například i projekt Vyprávěj příběh od Paměti národa. Žáci v něm mají za úkol vyhledat a vyzpovídat pamětníka a jeho příběh převést do audiovizuální podoby.

  ·    Slavné dny od Streamu, výukové materiály do občanské nauky ZŠ a SŠ, kdy u videa k dané události je ikonka pracovního listu pro žáky a metodické listy pro pedagogy.

  ·    Pro výuku občanské výuky nebo společenských věd lze aktuálně využít i mimořádně zpřístupněná všechna speciální vydání Respektu. Můžete si je číst zde na webu, v aplikacích pro Android a iOS. Případně si je můžete stáhnout v PDF.

  ·    Portál Moderní dějiny nabízí kvalitně zpracované výklady událostí minulého století. Materiály se mohou hodit pro dějepis i občanskou výchovu.

  ·    Videa k podpoře výuky občanské výuky nebo společenských věd lze nalézt na Youtube od organizace Politika Z.

  ·    Sbírku fotografií a dokumentů pro výuku dějepisu a vlastivědy z doby vrcholného středověku lze získat z fotografické databáze ÚDKU KTF UK anebo z projektu KRÁLOVSKÉ DÍLO.

  ·    Tématům spadajícím do Dějepisu ve 20. stol. se věnuje aplikace Historylab, která je vyvíjena v rámci projektu „Historylab: využití technologií k rozvoji historické gramotnosti“ č. TL01000046, řešeného s finanční podporou Technologické agentury ČR.

  ·    Národní muzeum otevírá projekt Virtuálně do muzea, kde již nyní nalézt již nyní dvě tématické virtuální prohlídky.

  ·    Centrum primární prevence – DROP IN a jejich přednáška o tom Co je alkohol.

  ·    D – 21, či-li Dějepis v 21. stol. se zaměřuje na tvorbu volně dostupných vzdělávacích DVD, tvorbu metodik pro učitele nebo na rozvoj projektového vyučování. Zajišťují modernizaci výukových materiálů prostřednictvím jejich převodu na on-line verze. V rámci projektu nabízí současně semináře pro učitele (včetně e-learningových).

  o    Aktuálně připravili pro učitele a žáky materiály pro distanční výuku.

  ·    Projekt podporující výuku psaní všemi deseti Psaní Hravě pro školy, je on-line nástroj, jehož licenci se tvůrci v této nelehké situaci rozhodli nabídnout učitelům pro výuku na dálku jako školní licence zcela ZDARMA. Pro učitele je připraven i

  o    návod Jak na domácí výuku, aby mohli začít co nejdříve.

  ·    Dopravní výchova se Škoda auto a další témata vhodná např. pro EVVO naleznete ZDE.

  ·    Portál zaměřený na DOPRAVNÍ VÝCHOVU provozuje také DDM Praha 6.

  ·    Charanga  je nový portál s online knihovnou kvalitních interaktivních materiálů pro HUDEBNÍ VÝUKU.

  ·    Salmondo je webová (e-learningová) aplikace pro podporu kariérového poradenství, pomáhá tedy žákům s volbou vhodného studia a kariérní dráhy. Zahrnuje moduly v 3 hlavních tematických okruzích: sebepoznání, plánování a motivace. Aplikace existuje ve dvou verzích - pro ZŠ a pro SŠ. Práci s aplikací jednak lze zařadit přímo do výuky, neboť se věnuje některým tématům z vzdělávacích oblastí (např. Člověk a svět práce na ZŠ či témata ze ZSV na SŠ). Nejvíce je pak využívána výchovnými a kariérovými poradci a školními psychology pro získání podkladů pro jejich individuální i skupinovou poradenskou činnost a jako její rozšíření. Od 17. 3. 2020 do konce školního roku 2019/2020 je plná verze aplikace ZDARMA pro všechny ZŠ a SŠ v ČR.

  ·    Středočeské inovační centrum zveřejnilo záznam ze svého webináře Podpora podnikavého absolventa, v rámci Maker vzdělávání v kontextu podpory podnikavosti ve školách.

  ·    Pro školy a studenty gastronomických oborů připravil podporu pro vzdálenou výuku web KULINÁŘSKÉ UMĚNÍ, kam všem dali k dispozici, kde jsou k dispozici Video kurzy, Kulinářské postupy a techniky, Profesionální receptury s kalkulacemi, On-line kvízy a certifikace.

  ·    Pro školy a studenty s elektrotechnickými obory je ZDARMA k dispozici široké portfolio moderních výukových pomůcek obsahující kratší výkladové moduly, pracovní listy, výkladové statě uspořádané do formy výkladového slovníku, testy a překladový multimediální mnohojazyčný slovník, které vznikly v rámci projektu TechPedia a na něj navazujícího projektu MoVET (Modernizace odborného vzdělávání). Najdete zde materiály pro oblasti: bezdrátové sítě; kryptografie, počítačová kriminalita; moderní bezpečnostní systémy; cloud computing; automatizace; systémy pro inteligentní budovy a domácnosti; automatizace domácností; internet věcí; identifikace uživatelů; MMI (multimodální rozhraní) pro interaktivní komunikaci a navigaci; sítě budoucnosti – SDN a NFV; nová generace multimediálních sítí a aplikací; optické systémy a sítě; optoelektronika, fotonika a senzory; moderní datová rozhraní; moderní modulační metody; PLC/BPL (komunikace po silnoproudých vedeních); vysokorychlostní připojení k Internetu (VDSL, G. fast, atd.); moderní standardy pro televizní vysílání; mobilní technologie LTE; audiovizuální obsah; desky plošných spojů (DPS) – návrh a výroba; inteligentní technologie a další.

  ·    Společnost AlcaPLAST také podporuje odborné školství a začala připravovat videa zaměřená na Domácí výuku nejenom pro žáky pro obory instalatérství.

  ·    Školy jsou zavřené, ale studium stavebních oborů může pokračovat díky STAWEBNICI, která je interaktivní učebnicí – aplikací vzniklé za podpory fi. Heluz.

  ·    DARKBOT platforma pro programování, která vznikla ve spolupráci Intellectusu s DATLEM (Digitální A TEchnologickou Laboratoří), slouží pro zpestření výuky programování a zároveň ukazuje, jak lze propojit různé oblasti výuky.

   

   

  Weby s výukovou látkou a procvičováním s více předměty

  ·    Nakladatelství FRAUS díky vládnímu opatření zpřístupňuje zdarma všechny své elektronické učebnice pro základní i střední školy.

  o    Nakladatelství Fraus přichází s další nabídkou v době COVID-19. Proto nyní nabízí své tištěné pracovní sešity a písanky za výrobní ceny. Věříme, že tato nabídka pomůže hlavně rodičům pro domácí procvičování. Více informací naleznete ZDE.

  o    NOVĚ jsou pro učitele připraveny tematicky zaměřené pracovní listy ke COVID-19 se základními informacemi ohledně prevence a ochrany, slovníček pojmů, video o správném mytí rukou.

  o    Na svém Youtube kanále Fraus uveřejnil záznam webináře Hybridní výuka s nadhledem.

  ·    Nakladatelství NOVÁ ŠKOLA kvůli uzavření škol také volně zpřístupnilo své interaktivní učebnice (obsahují materiály pro první i druhý stupeň).

  ·    RAABE reaguje na současnou situaci převodem svých tištěných učebnic do PDF formátu, kdy nabídnou v následujících 14 dnech více než 45 publikací ve formátu PDF.

  o    Pár dobrých rad k výuce češtiny žáka s SVP.

  ·    Pracovní listy k rozvoji předmatematických dovedností, grafomotoriky nebo řeči nyní Kuliferda a jeho svět uvolňuje se slevami ve formátu PDF.

  o   Začíná se "růžovkami" - 300 stranami aktivit pro předškoláky a mladší školáky.

  ·    Snadnější domácí učení je možné i díky PROFESIONÁLNÍM VÝUKOVÝM  MATERIÁLŮM ZDARMA, které nakladatelství Taktik uvolnilo VŠECHNY své interaktivní on-line tituly pro učitele, žáky a rodiče.

  ·    S podporou učitelům cizích jazyků přichází i nakladatelství KLETT, kdy po dobu uzavření škol zpřístupnili co největší množství ONLINE MATERIÁLŮ bezplatně nejen pro učitele, ale také pro žáky, případně jejich rodiče.

  ·    Khan Academy je vzdělávací web s interaktivními videi z předmětů jako je biologie, chemie, matematika, ekonomie a další. Je dostupný v češtině, od nedávna existuje také v podobě mobilní aplikace.

  ·    Učebnice online, výukové aplikace a další materiály využitelné pro výuku na dálku, které jsou k dispozici zdarma, sdílí na svém portále i redakce Řízení školy ZDE.

  ·    Velmi zajímavým zdrojem pro výuku je webová knihovna eJMŠKOLY, kde školy Jihomoravského kraje sdílí zajímavé učebnice pro všechny úrovně vzdělávání.

  o    JMK uspořádalo také konferenci PolyGram, jejíž cílem bylo zhodnotit přínos projektu pro rozvoj polytechnické výchovy na všech stupních primárního a sekundárního vzdělávání. Prezentací zkušeností a výsledků z realizace aktivit projektu PolyGram a na příkladech dobré praxe podpořit vzájemnou spolupráci škol Jihomoravského kraje v polytechnické výchově dětí.

  ·    Královehradecký kraj má podporu v projektu Školy sobě – digitální gramotnost 4.0, který rozjíždí podporu pro školy v oblastech, kde jí nejvíc potřebují. Začínají tam vznikat různá videa na podporu práce v internetovém prostředí.

  ·    Školský portál Karlovarského kraje určení rodičům, žákům, učitelům a ředitelům základních škol.

  ·    Moravskoslezský kraj zřídil na svých stránkách odkaz Výuka na dálku pro podporu školám, kam jim ukládá zajímavé odkazy a informace k on – line výuce.

  ·    Pardubický kraj pak zajišťuje podporu přes svůj Školský portál a přes stránky KAP pro PK.

  ·    Plzeňský kraj zřídil na podporu školám na svém portále stránku ON-LINE VÝUKA a pak googlové uložiště se ZDROJI PRO VÝUKU.

  ·    Jihočeský kraj zřídil pro podporu škol a pedagogů při on-line vzdělávání seznam zdrojů na webu KAP.

  ·    Na ActivUčitel lze nalézt digitální učební materiály pro výuku s odkazy na aplikace pro tablety.

  ·    Tipy na učení online a výukové aplikace sdílí i SCHOLA EMPIRICA, kdy přináší základní přehled tipů a aplikací, se kterými se osobně nebo zprostředkovaně setkali. Zároveň tabulku doplnili i o další podobné databáze zdrojů, které mohou školám a jejich žákům usnadnit překlenout období bez prezenční výuky.

  ·    DUMy.CZ – největší úložiště DUMů pro všechny předměty a stupně.

  ·    Zdarma pro dobu zavření škol nabízí Red Monster své moderní vzdělávací online kurzy pro základní a střední školy, které obsahují kompletní učivo pro dané předměty a ročníky a kompletní nabídku naleznete ZDE.

  ·    MŠ a ZŠ Na Beránku sdílí velké množství vzdělávacích materiálů pro 1. i 2. st. ZŠ v záložce  „Výukové materiály“, kde lze nalézt i zásobník odkazů na online zdroje.

  ·    Katalog VÝUKOVÝCH MATERIÁLŮ pro žáky i učitele s učivem pro ZŠ v různých předmětech, včetně odkazů na další zajímavé webové stránky s digitálními výukovými materiály.   

  ·    Gymnázium EDUCAnet Praha také na Youtube sdílí mnoho výukových materiálů. Zajímavým videem v těchto může být například opakování k přijímačkám z českého jazyka / a i k maturitě, kde video se věnuje základní definici věty a souvětí. Také shrnuje základní poznatky o typech věty jednoduché a typech souvětí.

  ·    Isibalo – pro matematikáře, fyzikáře a chemikáře tu máme platformu zaměřenou na výuková videa přímo pro jejich předměty. Web nabízí srozumitelně vysvětlenou látku ve videích, ale i příklady na procvičení. 

  ·    Nabla.cz se zaměřuje na biologii, fyziku, matematiku, češtinu, chemii a programování. Speciální sekce jsou dokonce připraveny i pro maturanty.

  ·    Další procvičování učiva, jak už sám název napovídá, nabízí například Drillandskill.cz.

  ·    Procvičování látky je možné také skrze platformu Umímeto.cz, momentálně je k dispozici čeština, angličtina, němčina, matematika, programování nebo cvičení zaměřená na fakta.

  ·    Pro žáky prvního stupně základních škol skvěle využijete portál Školákov.eu.

  ·    Učitelé mohou pro svoji výuku na dálku nalézt tipy také na TVOŘIVÉ ŠKOLE.

  ·    Množství materiálů pro všechny předměty na 1st. ZŠ naleznete i na webovém portále UČENÍ ONLINE.

  ·    Online procvičování pro žáky základních škol, ale i pro maturanty nabízí Škola s nadhledem.

  ·    Vzdělávací portál KOZMIX nabízí pro děti 1. stupně základních škol vzdělávací materiály, nástroje na vytváření a zadávání domácích úloh a to dostupné v češtině a slovenštině a to zábavnou formou. Při tvorbě matematické části projektu se např. vycházelo ze základů jedinečné výukové metody z Finska. V rámci opatření COVID-19 je nabízen českým základním školám do 30. 6. 2020 ZDARMA.

  ·    Přes 3300 vzdělávacích přednášek na různá témata najdete na TED Talks. Mnoho z nich je česky, případně jsou opatřeny českými titulky. Nebojte se však se žáky ve vyšších ročnících pracovat ani s videy v angličtině.

  ·    Společnost KALIBRO nabízí rodičům, žákům i učitelům sadu ukázkových krátkých průřezových testů pro 3. až 9. třídu základních škol. Jejich užití i podpora na jejich webových stránkách je nyní pro všechny zdarma. Souhrnně naleznete tuto sadu testů ke stažení ZDE, odůvodnění správných odpovědí ZDE. Ostatní testy nabízí se slevou v podobě bezplatného doručení. Ke všem testům nabízí i on-line servis na webu, tedy vyhodnocení a odůvodnění správných odpovědí. Nabídku průřezových testů zdarma slibují dále rozšiřovat.

  ·    Inspirace pro výuku se vzdělávacími zdroji též nabízí rozcestník portál Eduteam.

  ·    Virtuální Škola je platformou mezinárodních škol American Academy, jejíž ambicí je sdílet know-how a zkušenosti v oblasti organizace a řízení virtuální výuky.

  ·    OTEVŘENÁ VĚDA je projekt Akademie věd ČR a systematicky se soustředí na podporu zvyšování zájmu o vědu a výzkum. Realizuje mnoho zajímavých aktivit jak pro studenty, tak učitele, mimo jiné ale také vytváří edukativní cyklus NEZkreslená věda, jejichž videa je možné v této době použít a naleznete je ZDE.

  ·    Do ONLINE režimu přechází i PLAY DAY, kdy tutoři/učitelé již nemusí k vám osobně, ale fungují plynule i online. Vzdáleným přístupem jsou schopni vyučovat hudbu, jazyky, doučují školní předměty nebo připravují na přijímačky, maturity aj.

  ·    Snídaně Brain&Breakfast primárně vznikly pro vzájemné inspirování se lidí z různých profesních oblastí. Aby zajímavé pohledy na různé témata nezapadla a zůstaly zachovány nové obzory, představení různých odvětví a myšlenek od lidmi se silným příběhem zaznamenal autor těchto snídaní na videa formou přednášek, které lze využít do různých předmětů.

  ·    Isibalo.com je prostor pro studenty nabízející výuková videa, testy a příklady z matematiky, chemie a fyziky. Natáčeny jsou mladou skupinou lektorů, jsou v češtině a částečně zdarma.

  ·    Zajímavé internetové zdroje pro učitele nejen 1. stupně, ověřené a odzkoušené lze nalézt na blogu učitelky a lektorky využívání ICT technologií ve výuce Martiny Vokounové.

  o    Nyní NOVĚ slovníček k online aplikacím Kahoot a Quizizz.

  ·    Středoškoláky by mohla potěšit nabídka Knihovny Akademie Věd ČR, která nyní nabízí přístup k jejím e-knihám, e-časopisům a dalším online zdrojům za symbolickou 1 korunu. Jedinou podmínkou je online registrace, kterou zvládne každý vyřídit během několika minut, aniž by museli kamkoliv chodit.

  o    Kromě knihovny ale také nabízí i mnohá vzdělávací videa jako například z chemie pro ZŠ/SŠ: Elektrolýza.

  o    Mnoho zajímavých video NÁVODŮ NA CHEMICKÉ POKUSY, po kterých bude žáky chemie bavit pak jsou připraveny v sekci VĚDA NA DOMA – POKUSY.

  ·    100 titulů dětské literatury uvolnila on – line zdarma i Moravská zemská knihovna. Najdete tam třeba Popelku (v prastaré podobě z 19. století), Slovenské pohádky a pověsti, které sepsala Božena Němcová, nebo arabskou pohádku Princ Ahmed a víla Peri Banu vydanou roku 1912. Můžete si vše prohlížet online, stahovat nebo tisknout.

  ·    Není na škodu nezapomenout ani na možnost využití E-knihovny Městské knihovny v Praze, která i přes zavření svých poboček stále nabízí více než 1700 titulů e-knih ZDARMA. Dostupnost titulů z české i světové klasiky prózy, dramat i poezie ocení zejména studenti, kteří shánějí četbu ze seznamů doporučených knih. Ale nabídka je mnohem širší – detektivky, současná česká beletrie, historické romány, dobrodružné příběhy. Vybírejte z připravených seznamů ZDE.

  o    Od 2. 4. zpřístupnila i všechny digitalizované tituly v digitální knihovně Kramerius Městské knihovna v Praze. Pro koho? Pro pedagogy a vědecké pracovníky institucí na úrovni vysokých škol a pro studenty vysokých škol.

  ·    K domácí výuce lze využít i stránky R0ZHLASU, které nabízejí různé nahrávky od vzdělávacích témat až třeba po čtenářské deníky.

  o    Pro všechny žáky 1. stupně ZŠ, kteří zrovna nemůžou do školy, si připravili speciální pořad plný zajímavostí Rádio Junior, které své vysílání spustilo 17.3.

  ·    Česká Televize spustila od pondělí 16. 3. podporu vzdělávání s pořady vysílané každý všední den na ČT2 pro I. stupeň ZŠ s názvem UčíTelka od 9.00 do 12.00. Následovat pak bude od 12.00 do 15.00 pro starší školáky Odpoledka. V rámci těchto vysílání jsou připraveny pořady, které pomůžou školákovi k samostudiu. Nebudou scházet témata, která rozšíří znalosti v oblasti fyziky, přírodopisu, nebo zeměpisu. Na úterý a čtvrtek od 14 hodin na ČT1 pak připravují pořad Škola doma, které se budou zaměřovat na podporu žáků pro nadcházející přijímací řízení.

  o    Portál ČT EDU nabízí tisíce videí pro chytrou zábavu i vědu.

  ·    Nyní přístup do iŠkoličky v době karantény ZDARMA. Přístup si zajistíte na tel. 583 035 135, kde obdržíte přihlašovací údaje k přístupu a pokyny, jak postupovat.

  ·    Pro PŘEDŠKOLÁKY rady a tipy jak se připravit na svůj první den i následně prvnímu roku ve škole se věnuje portál „Chodím do školy,“ kde je pro rodiče přehledně připravené poradenství pro každý den.

  ·    Hledáte hry a postupy, které pomohou rozvíjet se a zvládat učení hladce nyní při učení doma předškolákům, nebo školákům 1st. ZŠ, pak podporu můžete nalézt na webu JEDNODUCHÉ UČENÍ.

  ·    Mnoho digitálního materiálu pro MŠ a 1 st. ZŠ nabízí i portál DĚTSKÉ STRÁNKY.

  ·    Interaktivní úlohy pro mateřské školy otevřel zdarma ALFÍČEK, kdy stačí zadat kód UCIMESEDOMA.

  ·    Na stránkách Veselé Chaloupky, kde najdete materiály pro práci s dětmi předškoláky – didaktické hry, pracovní listy, omalovánky i výtvarné nápady pro co nejlepší přípravu každého dítěte na 1. třídu ZŠ.

  ·    Díky aktivitě paní učitelky Lenky Rybáčkové během její mateřské dovolené vznikl i zajímavý web E-PŘEDŠKOLÁCI, kde sdílí některé své pomůcky a pracovní listy jako zdroj inspirace pro jiné paní učitelky i pro rodiče.

  ·    LOGOPEDIE PROSEK vytvořili pro rodiče materiál pro udržení a rozvoj dovedností, které se vaše děti při logopedii naučily, nebo si je díky této výzvě v následujících dnech osvojí. Vzhledem k současné situaci jsme pro vás vytvořili měsíční plán cvičení, který by mohl alespoň částečně nahradit pravidelná setkávání v ambulanci klinického logopeda. Pro logopedickou výzvu není potřeba speciálních pomůcek. Bude stačit obyčejný papír, hrací kostka, psací potřeby a předměty, které má každý běžně doma. Víc o celé výzvě s příšerákem Edou ZDE.

  o    A na závěr celé výzvy DEŠIFROVÁNÍ KÓDŮ pro závěrečné luštění.

  ·    10 tipů na DIY domácí hry na procvičování barev nabízí MÁMA DO DEŠTĚ.

  ·    ZDARMA je nyní zpřístupněná aplikace „Zatracená čeština,“ která nabízí rodičům a pedagogům srozumitelnou formou až přes 800 cvičení zpracovanou mluvnici českého jazyka pro ZŠ. Obsahovým autorem je pedagog českého jazyka a již ze své profesní podstaty a dlouholeté praxe dokáže krok za krokem strukturovaně provést úskalími českého pravopisu.  Obtížné pravopisné jevy jsou rozkročovány, tak aby i žáci se speciálně vzdělávacími potřebami jako např. dysortografii, děti s oslabeným jazykovým citem dokázali učivo pochopit, osvojit si ho a aplikovat. Aplikace je ověřená praxi pro všechny typy dětí, lze ji využít pro výuku ve škole i doma.

  o    Pro rodiče spec. pedagog J. Budíková z PPP P11 a 12 doporučuje:  Při práci s doplňovacími cvičeními je vhodné pořídit si sešit na práci s chybou. V případě chybně vyplněného mluvnického pravidla - nejde o tragédii, chyba je nedílnou součástí vzdělávacího procesu, je pouze zpětnou vazbu, znamená, že daný jev zatím není upevněn a je potřeba si ho dále procvičovat.:-) .

  o    Pro učitele spec. pedagog J. Budíková z PPP P11 a 12 doporučuje: Sešit na práci s chybou při využití zmíněného programu lze akceptovat jako domácí  přípravu na výuku. Máte zpětnou vazbu, jaké jevy dítěti dělají obtíže, k čemu je potřeba se vracet, co ve výkladu zopakovat, ve výuce posilovat. Méně znamená více. Aby si dítě zapamatovalo nové učivo bez vašeho bezprostředního profesionálního výkladu, potřebuje mnohem více procvičovat a to se neobejde bez chyb, zpočátku i bez zvýšené chybovosti (u každého dítě je z různých důvodů míra chybovosti jiná) a to je v pořádku.

  ·     „Inovace vyššího odborného vzdělávání“ je koncepční projekt, jehož výstupem by měl být návrh na ukotvení postavení vyšších odborných škol ve školském systému ČR. Vznikají zde tzv. otevřené digitální zdroje (ODZ) a masivní online otevřené kurzy (MOOC). MOOCy však budou k dispozici nejdříve za půl roku, protože celý projekt je teprve za polovinou celkové doby realizace. Ale pro tuto dobu již nyní otevírají ostatním školám přístup DOSUD DOKONČENÉ MATERIÁLY.

  ·    Přehled (hlavně) českých online nástrojů pro vyučování přes internet schraňuje na svých stránkách také portál DOUČUJI.EU.

  ·    DOUČOVÁNÍ PRO ŽÁKY ZŠ A SŠ nabízí dobrovolnický projekt Pomáháme on-line doučováním předmětů ZŠ a SŠ pomocí aplikace Zoom, kam se můžou hlásit jak učitelé s chutí doučovat nebo žáci či studenti s potřebou vysvětlit látku, které nerozumí.

  ·    Portál STUDENTI-STUDENTŮM.CZ nabízí DOUČOVÁNÍ studenty vysokých škol, kteří chtějí v době koronaprázdnin pomoci s úkoly do školy. ZADARMO.

  ·    Až 130 videí doučování na všemožné přijímačky z různých předmětů naleznete na webovém portále BetyNAUČNÁ VIDEA.CZ.“

   

  Stránky, podporující vzdělávání uměleckých předmětů v ZUŠ, ale i inspirace pro talentované děti

  ·    Asociace Základních uměleckých škol (AZUŠ) podpořila učitele pro jejich distanční vzdělávání žáků nyní v on–line prostředí přípravou Zásobníku distančních aktivit a zdrojů pro žáky ZUŠ, který může být inspirací i pro učitele běžných škol a zaměřují se na výuku oborů:

  o    hudebních;

  o    výtvarných;

  o    tanečních;

  o    literárně – dramatických.

  ·    Společně sdílený prostor „Shromaždiště nápadů pro dálkovou výuku žáků ZUŠ“ pro shromažďování odkazů a nápadů, které by se daly využít v současné situaci ke vzdálenému kontaktu se svými žáky a náhradní formě jejich výuky uměleckých oborů provozuje Umělecká rada ZUŠ ČR.

  ·    Centrum pro talentovou mládež CTM připravilo ZDARMA pro zvídavé děti OBJEVITELSKÉ (NE)SOBOTY ONLINE, kde si mohou vybírat z nabídky různých témat, jako například programování, lidské tělo, vesmír, jógu aj.

  ·    Portál Taneční aktuality přichází v tomto období za zájemci o tanec až do jejich domovů prostřednictvím programu „TANEC Z GAUČE.“

  ·    Pro studenty, kteří zvládají angličtinu a matematiku "levou zadní" a chtěli by se rádi dále rozvíjet, Cambridge University Press poskytlo k dispozici na 90 dnů své online prostředí  Cambridge Online Mathematics ZDARMA.

  ·    Charanga  je nový portál s online knihovnou kvalitních interaktivních materiálů pro HUDEBNÍ VÝUKU.

   

  Stránky, které se pro školy také snaží zajišťovat komplexní podporu nejen pro on-line učení

  ·    Studujeme z domova – ŽIVÁ PLATFORMA VÁS UČITELŮ, kde živelně jsou soustřeďovány tipy všech aktivních učitelů, ke kterým se její odkaz zatím dostal.

  ·    S rozcestníkem online nástrojů vzdělávání přichází i Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, který svým portálem NA DÁLKU učitelům nabízí inspiraci, aktuální informace a zkušenosti ke vzdělávání na dálku.

  o    MŠMT vydalo vyhlášku k hodnocení druhého pololetí 2019/2020, Vyhlášku i metodiku naleznete ZDE.

  o    MŠMT vydalo doporučení k Možnostem řešení školních zájezdů v současné situaci.

  o    MŠMT vydalo manuál - SOUBOR HYGIENICKÝCH POKYNŮ PRO MŠ, ZŠ a SŠ.

  o    MŠMT pravidelně aktualizuje i svůj HARMONOGRAM UVOLŇOVÁNÍ OPATŘENÍ VE ŠKOLSTVÍ.

  o    MŠMT připravilo soubor prezentací formou online video webinářů i seminářů k REFORMĚ FINANCOVÁNÍ REGIONÁLNÍHO ŠKOLSTVÍ.

  o    MŠMT zveřejnilo PRACOVNĚ-PRÁVNÍ ZÁLEŽITOSTI ZAMĚSTNANCŮ ŠKOL, kterých se dotýká současná situace.

  o    MŠMT připravilo YOUTUBOVÝ KANÁL „Přijímačky bez obav,“ který nabízí série výukových videí vznikajících v rámci podpůrné kampaně ministerstva a jejímž cílem je pomoci uchazečům při přípravě na jednotnou přijímací zkoušku.

  o    MŠMT představila další etapy rozvolňování ve školách od 1. a 8. června.

  o    MŠMT s dalším rozvolňováním aktualizovala i  své MANUÁLY pro jednotlivé školy a školské zařízení v oblasti hygienických a bezpečnostních pokynů pro školy.

  o    MŠMT zveřejnilo záznam ze svého Webináře pro MŠ a ZŠ - legislativní změny v souvislosti s COVID 19.

  o    MŠMT zveřejnilo odpovědi na nejčastější dotazy z Facebooku, kde se náměstkyně Dana Prudíková věnuje tématům např. jestli může žák propadnout, jak funguje klasifikace druhého pololetí nebo zda se bude se letos předávat vysvědčení.

  o    MŠMT zveřejnilo záznam ze svého Webináře pro SŠ - legislativní změny v souvislosti s COVID 19.

  ·    Učíme se online s podporou Digikoalice, která si je vědoma jak nelehké je pro školy se v různých nabídkách vyznat a proto bude ZDE DIGIKOALICE pro vás sbírat zajímavé možnosti online vzdělávání.

  ·    Podpoře vzdělávání pomocí moderních ITC technologií se věnuje portál VE ŠKOLE, kde lze nalézt nejen výukové materiály pro různé předměty, ale také webináře zaměřené na výuku na dálku, od představení šikovných aplikací pro vzdálenou výuku až po praktické zkušenosti s touto výukou.

  o    Návod jak připravit ON – LINE pracovní listy pro své žáky je možné najít ZDE.

  o    Záznam z webináře ŠIKOVNÉ APLIKACE PRO VÝUKU NA DÁLKU.

  o    Záznam z webináře MÉ PRVNÍ DNY SE VZDÁLENOU VÝUKOU.

  o    DALŠÍ ZÁZNAMY Z WEBINÁŘŮ, kterých tam je k dnešnímu dni 221.

  ·    Schola Empirica zabezpečuje DOKUMENT Tipy na učení online a výukové aplikace, který přináší základní přehled tipů a aplikací, se kterými jsme se osobně nebo zprostředkovaně setkali. Zároveň je tabulka doplněna o další podobné databáze zdrojů, které vám a vašim žákům usnadní překlenout období bez prezenční výuky a bude inspirací i pro další využití v normálním režimu výuk.

  ·    EDUin v rámci svého projektu otevřené vzdělávání nabízí také přehled dostupných bezplatných zdrojů využitelných k on-line vzdělávání.

  ·    Podporu školám s on-line výukou se snaží poskytovat také SYPO, kdy od 17. 3. realizují sérii navazujících webinářů věnovaných problematice distančního vzdělávání. V rámci těchto webinářů se budou věnovat praktickým a využitelným postupům a návodům, jak mohou školy online výuku v průběhu karantény realizovat, jak složité a časově náročné to je, jaké konkrétní technologie mohou k online výuce využít. Webináře budou přenášeny živě na YouTube projektu SYPO, záznamy budou umístěny na webu projektu.

  o    Záznam na webinář Online výuka v ZUŠ s využitím Microsoft Teams a aplikace ZOOM.

  o    Záznam z webináře Žáci s odlišným mateřským jazykem v době uzavření škol. Praktické ukázky možností výuky.

  o    NEWSLETTER 6.2020 je čerstvě vydán.

  ·    Podporu učitelům a inspirace lze čerpat také z Metodického portálu RVP.CZ i v době uzavřených škol. Nabízí mnoho materiálů, které jsou využitelné pro online výuku.

  o    Nyní tam lze nalézt i video záznam z webináře Jak na online vzdělávání.

  o    Najdete zde i článek 10 důvodů, proč je volba vhodného vzdělávacího prostředí pro online výuku tak důležitá.

  o    Úvahu na téma v čem provozovat online kurzy pro středoškoláky.

  o    Zamyšlení v čem se daly spatřit největší chyby učitelů v online výuce.

  ·    I Intellectus pro učitele připravil Tipy na aktivity v době korona virových prázdnin komplexní seznam informací, nápadů a odkazů, které jinak volně kolují po internetu.

  ·    Tipy pro školy a učitele jak učit na dálku v rámci svého projektu zajišťuje i O2 Chytrá škola.

  ·    V LAVICI.CZ je vzdělávací portál, pro pedagogy, žáky i jejich rodiče, který vznikl v srpnu 2016 a nabízí multimediální vzdělávací prostředí, interaktivní výkladové hodiny a cvičení, učební pomůcky, online semináře a vzdělávání, poradenství, vzdělávání pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami a pro žáky s odlišným mateřským jazykem, jazykové kurzy, školní pobyty a výlety pro děti a zabezpečuje a provozuje speciálně-pedagogicko-logopedicko-psychologickou poradnu v Praze.

  ·    Zajímavou nabídku má portál Publi.cz, který poskytuje učitelům jednoduché editory knih a editory testů, kde si mohou vytvořit vlastní učební materiály (mknihy), a to bezplatně a bez extra znalostí práce s PC. Vytvořené mKnihy jsou následně publikovány v online knihovně a žák jej může studovat na svém PC, tabletu či mobilu a prostřednictvím knihy přímo s učitelem komunikovat. Knihy se dají aktualizovat, obohacovat o další kapitoly, závěrečné testy či prověrky a studentovi tak neustále roste studijní obsah v jeho mobilním zařízení nebo PC.

  ·    Integrační centrum Praha připravilo praktický přehled pro rodiče a pedagogy ONLINE TIPY PRO VZDĚLÁVÁNÍ DĚTÍ – CIZINCŮ.

  ·    ZAPOJME VŠECHNY.CZ připravilo portál zaměřený pro pedagogy a rodiče, podporující společné vzdělávání (INKLUZY) a interaktivní aplikace. Tato aplikace vznikla s ambicí stát se praktickým průvodcem společným vzděláváním (inkluzí) a vlastně kvalitním a moderním vzděláváním vůbec tak, aby její obsah a funkce byly dobře přístupné, a hlavně snadno a rychle využitelné v praxi.

  ·    Podporovat školy a pedagogy se snaží i NPI ČR, nebo-li Národní pedagogický institut ČR.

  o    Například poskytuje i ucelený Soubor doporučení pro rodiče žáků cizinců – Jak můžete pomoci svému dítěti při vzdělávání na dálku;

  o    vydal speciální BULLETIN s náměty pro distanční výuku a rady pro školy, jak komunikovat s rodiči žáků s potřebou podpůrných opatření;

  o    zveřejnil Tipy pro komunikační výchovu;

  o    zaměřil se na téma Využití digitálních technologií ve výuce matematiky;

  o    Portál podpory pedagogických pracovníků vzdělávajících děti/žáky cizince NPI ČR zveřejnil Přehled nabízených kurzů ČJ pro děti a žáky s OMJ v jednotlivých krajích v době hlavních prázdnin.

  ·    Replug.me pomáhá školám,  dospělým i dětem najít rovnováhu v digitálním světě pomocí workshopů, přednášek a retreatů digitálního wellbeingu. Na svých stránkách připravili blok Karanténa speciál pro rodiče,“ kde kromě mnoha zajímavých informací k současnému nadstandartnímu soužití rodičů s dětmi v tomto období najdete např. také rodinný plánovač pro podporu rovnováhy mezi prací, domácností, úkoly i časem pro sebe.

  ·    Pod záštitou Hlavního města Prahy a Pedagogicko psychologické poradny pro Prahu 10 vzniká nový portál SPOLU DOMA.CZ, který má za cíl být pomocníkem pro rodiny s dětmi při společném trávení času a vzdělávání doma. Tyto stránky vznikly jako iniciativa týmu psychologů a speciálních pedagogů pedagogicko-psychologických poraden a je rozdělen do osmi oblastí, kterými jsou:

  o    aktuální situace;

  o    máte doma předškoláka;

  o    máte doma školáka;

  o    máte doma středoškoláka;

  o    vzděláváte doma dítě se speciálními vzdělávacími potřebami (SPU, ADHD, apod.);

  o    pro inspiraci a volný čas;

  o    pro pedagogy;

  o    nejčastější otázky a odpovědi.

  ·    Hygienická stanice hl. m. Prahy zveřejnila doporučení pražských hygieniků k provozu předškolních zařízení vzhledem k nastaveným preventivním opatřením infekce covid-19.

   

  Zajímavé tipy na volnočasové aktivity pro děti trávící čas doma

  ·    Sdružení pracovníků DDM vytvořilo portál „MÍT KAM JÍTpro sdílení aktivit, nápadů, návodů, cvičebních lekcí a především dobré mysli od středisek volného času / domů dětí a mládeže z Čech, Moravy i Slezska. Aktivity jsou tříděny podle věku a zaměření, obsahují odkazy na zdroj, který nám materiál poskytl.

  ·    Informace a odkazy, co nového se nabízí pro naplnění volnočasových aktivit, nyní podporující i on-line aktivitami náplň VOLNÉHO ČASU pro všechny věkové kategorie v Praze přináší specializovaný pražský portál, kde současně se sdružují i informace od DDM.

  ·    DDM hl. m. Prahy přispívá k zlehčení současné nelehké doby a na svých stránkách bude zveřejnovat videa, návody, hry atp., kterými chce rodičům a dětem zpříjemnit dobu koronavirovou.

  o    Stanice přírodovědců podporuje děti svými zahradnickými listy a vydalo už březnové číslo on-line;

  o    Klub Klamovka připravila videa Tanečky pro nejmenší;

  o    nalož si, je hra pro všechny, kteří nechtějí doma zahálet a dávají přednost dobré zábavě a neobvyklým zážitkům. Stačí splnit zadané úkoly a nejen že se pobavíš, ale můžeš vyhrát i některou z cen. Největší výhrou ale pro každého určitě bude dobře strávený volný čas;

  o    video jak na rezofonickou kytaru, pomocí slide;

  o    Stanice techniků připravili video a noty ke hře na klavír pro začátečníky s Klárou Nýčovou;

  o    Stanice techniků připravili video a noty ke hře na kytaru s Martinem Burešem;

  o    Stanice techniků připravili video k hudební teorii včetně hlasových rozcviček s Denisem Dingo;

  o    Stanice přírodovědců zveřejnila návod jak si vyrobit květináčky ze šnečích ulit;

  o    Stanice přírodovědců připravila informace k svátku Morany, vč. návodu na výrobu malé Mařenky;

  o    Klub Klamovka připravil návod jak si ušít Kapsu pro nabíjení telefonu;

  o    Karlínské Spektrum připravilo video s lekcí JÓGY, přepněte na chvíli na pomalejší otáčky a věnujte si 15 minut času;

  §  a přidali ještě druhou lekci jógy;

  o    Stanice přírodovědců otevřela nově TVOŘIVÝ KURZ PRO DOSPĚLÉ (14 - 80 let), čímž navazují na dřívější tradici kurzů pro dospělé. Po dobu karantény probíhá s lektorkou Míšou Pánkovou 2x týdně, každé úterý a čtvrtek, vždy od 17.30 h, případně lze čas upravit. Lekce proběhne po přihlášení alespoň tří zájemců;

  o    Karlínské spektrum připravilo video s krátkou moderní choreografií, kterou si dokážete zatančit doma sami;

  o    Karlínské spektrum uveřejnilo video Výtvarné kouzlo (nejen) pro předškoláky;

  o    v sobotu 11. 4. 2020 Karlínské spektrum spustilo hru "Cesta kolem světa za 7 dní." Děti mohou procestovat celý svět, sice jen virtuálně, ale o to víc se pak můžou těšit na skutečné cestování:

  §  11. 4. se projela Evropa;

  §  12. 4. se přeplavalo do Afriky;

  §  13. 4. třetí den následovala Asie;

  §  14. 4. den čtvrtý přišla na řadu Austrálie a Oceánie;

  §  15. 4. pátý den všechny ochladila Antarktida;

  §  16.4. šestý den pak čekala Amerika;

  §  17.4. pak sedmý den byla cesta zakončena Vodstvem.

  ·    DDM Praha 2 také realizuje své aktivity v tomto období on-line a nabídla dětem  Velikonoční jógu s králíčkem Petrem a s Vendulkou.

  ·    DDM Ulita nabízí dětem různé návody, co a jak si lze vyrobit doma:

  o    obrázek - pampelišku;

  o    jak si vyrobit Barevného motýlka, kteří vám rozzáří den;

  o    vylézt z ulity a jít si dát do těla i v čase karantény, to je pozvánka na úvodní ON-LINE TANEČNÍ lekci;

  o    návod jak namalovat abstrakci, stačí čtvrtka, plátno, nebo bílou desku, temperové nebo akrylové barvy, štětec nebo houbičku na nanášení barvy a papírovou lepící pásku;

  ·    DDM Praha 4 Hobby centrum 4 připravuje zajímavé inspirace pro volný čas:

  o    objevte kouzlo Ukukele a naučte se na ní pomocí videa svojí první písničku. K dispozici je odkaz i na ladičku Ukulele;

  o    výtvarné nápady a různé techniky si můžete vyzkoušet podle návodů na jejich stránkách ve Výtvarce s HC4, nebo podle videí na jejich FCB profilu;

  o    tip od lektora Kamil Janouškovec na vytvoření si doma vlastní verze hry NINJA GO. Vyzkoušeno, funguje to a děti to baví;

  o    3 Audio pohádky lektoři připravili pro děti doma, a to Červenou Karkulku, Jezinky a Otesánka;

  o    videonávod na výrobu Jarního věnce s předškoláky;

  o    BONBÓNOVÝ DUHOVÝ POKUS nejen pro Všeználky, to je jednoduchý pokus, kterým se děti zabaví opravdu na dlouho - stačí bonbóny, voda a talíř;

  o    GRAFOMOTORIKA a jak na ní, na to se ve videu zaměřila lektorka Zuzana Michálková;

  o    upečte si doma jednoduše obzvlášť vypečené DOMÁCÍ HOUSTIČKY. Příprava, která bude děti skutečně bavit;

  o    tip na přípravu PEČENOU CHUTNOU RŮŽI. Její výroba je jednoduchá a bude děti bavit;

  o    video návod na jednoduchou, kreativní aktivitu pro malé předškoláky, OBRÁZKY ze semínek;

  o    video návod k vítání jara na vyrobení si malé domácí MORANY;

  o    TIP pro rodiče s dětmi na natočení KRÁTKÉHO FILMU. Nic složitého a jen tak, třeba na telefon. Ale s dětmi. A nejlíp s hračkami;

  o    DANCE ON-LINE od lektorek z prestižní taneční skupiny A.DANCE Company;

  o    máte rytmus v těle? A co kbelík, našel by se? Hudební lektor Robert Štolba z nahrávacího studia v DDM Praha 4 - Hobby centrum 4 vám nabízí bubenickou školu od základů;

  o    další lekce ve hře na bubny s hudebním lektorem Robertem Štolbou;

  o    video pohádka o maličké kapičce vznikl v rámci spolupráce Centra předškolních dětí Hobby centra 4 s výtvarným a dramatickým oddělením a je cílen na edukaci předškolních dětí. Naplňuje účel motivace pro výukové programy MŠ, zaměřené na koloběh vody a dopad našeho života na něj;

  o    animovaný film V ZAHRADĚ je společnou prací dětí a profesionálních lektorek výtvarného ateliéru Hobby centra 4 v rámci víkendového workshopu v areálech Vltavanů 229 i Hobby centra 4 inspirovaného interaktivní výstavou ZAHRADA 2 Jiřího Trnky;

  o    pravidelné domácí úkoly v této době jsou připravovány i pro studenty Virtuální univerzity 3. věku;

  o    nejen pro všechny členy sportovního kroužku připravuje ředitel DDM Praha 4 - Hobby centrum 4 a lektor Vladimír Bek sérii Volejbalových cvičení v karanténě;

  o    návod jak si vyrobit ČARODĚJNICKÝ KLOBOUK;

  ·    DDM Modřany také pro děti otevřelo své brány on – line aktivit:

  o    spustilo svůj Domeček on-line kam bude možné chodit za různými aktivitami;

  o    pro neposedné spustilo aktivitu Roztancuj svůj pokojíček;

  ·    DDM Praha 5DDM Praha 5 přesunulo své působení do domovů k dětem blíž a nabízí jim různé aktivity ON – LINE v různých oblastech, od hudebních přes kreativní až po pohybové.

  ·    DDM Praha 6 nabízí dětem různé nápady, jak si zkrátit doma čas:

  o    jak si vypěstovat vlastní rajčátka třeba jen na balkóně;

  o    jak si udělat s vrbových větviček věneček nebo metličku;

  o    jak si zkusit vyzkoušet doma on-line virtuální laboratoř;

  o    pár triků a skoků parkouru, které lze si vyzkoušet na zahradě;

  o    další online lekce z dílny Parkouristů;

  o    světem sportu frčí "Toilet paper challenge" a DDM to vyzkoušelo a vyhlásili výzvu  žonglů dáte vy;

  o    týden GYMNASTIKY s Áňou na dálku je další seriál, kde budou návody na různé cviky;

  §  Po týdenním tréninku je čas na celou sestavu.

  o    penálek na pastu a kartáček na zuby, to je další nápad na domácí tvoření, kdy od šití roušky je možné na chvíli změnit střihy;

  o    ZOO koutek k Vám do obýváků, tentokrát i s lekcí angličtiny;

  o    návod jak si vyrobit sponu/brož podle fotek;

  o    Dostanete se bezpečně do Hvězdy pěšky nebo autem? Zkuste s dětmi se protáhnout a vyzkoušet si ORIENTAČNÍ BĚH ON-LINE. Vždyť i podle Ministerstva zdravotnictví patří individuální sport k prevenci koronaviru. A na každý týden pro Vás připravují novou trať;

  o    pro ty co mají někde svůj venkovní plácek je připravená další challenge výzva s fotbalovým míčem, na kolikatý pokus se trefíte do kbelíku a kolik se vám podaří dát žonglů;

  o    další lekce parkouru, tentokrát zaměřeno na precision, jump, neboli préco;

  o    návod jak být provazochodcem a naučit se trpělivosti;

  o    v dalším videu z parkouru dnes lektor ukáže techniku wall run;

  o    najdete zde i návod jak si vyrobit marionetu ptáčka;

  o    pohybu v těchto dnech není nikdy moc, a proto může být radost s dvěma gymnastkami strávit pár minut denně příjemným protažením;

  o    ze seriálu netradičních sportů – co vše lze dělat s Frisbee I;

  o    potrénujte zručnost a vyrobte si doma papírového hada;

  ·    DDM Suchdol přináší pro děti nejrůznější aktivity formou soutěžních výzev, aby pomohli zabránit případné domácí nudě.

  o    1. výzva je TANEČNÍ;

  o    2. výzva je KULINÁŘSKÁ;

  o    3. výzva je z DRAMATICKÉ VÝCHOVY/HERECTVÍ;

  o    4. výzva je HUDEBNÍ;

  o    5. výzva je ZVÍŘECÍ;

  o    6. výzva je POZDRAV;

  o    7. výzva jsou TRIKY A KOUZLA.

  ·    DDM Praha 9 připravuje na svých FCB stránkách různé inspirace pro rukodělné a jiné aktivity.

  o    jak si udělat Ptáčky ze střapců či zbytků bavlnek;

  o    možnost si zahrát na detektiva a vyluštit v komiksovém příběhu záhadu;

  o    lektorka Lucka Hrzalová si pro všechny připravila pohybová cvičení, zkuste se je naučit:

  §  1. malou sestavičku;

  §  2. malou sestavičku;

  §  3. malou sestavičku;

  §  4. malou sestavičku;

  §  5. malou sestavičku;

  o    další záhadu v komiksovém příběhu můžou všechny děti luštit s Malým detektivem;

  o    zatancujte si taneček Beruška s lektorkou Šárkou Janáčkovou;

  o    zacvičte si Gymnastiku s Janou;

  o    třetí záhada v komiksovém příběhu, které můžou všechny děti luštit s Malým detektivem má název: Když kabelka uletí;

  o    již nemusíte hledat návod jak vyrobit větrník;

  o    s blížícím se svátkem čarodějnic si zatancujte taneček Saxana s lektorkou Šárkou Janáčkovou;

  ·    DDM Praha 10 připravuje sportovně zaměřená videa.

  o    Jak si zatrénovat florbal doma? Připravili challenge o 10 levelech s výzvou kdo dokáže projít až na desátý.

  ·    DDM JM Praha 11 připravila video návody na kreativní tvoření k velikonocům.

  ·    DDM Stodůlky rozjel svůj velmi zajímavý projekt v domě pandemie DOMEČEK ON LINE, už nyní tam čekají kapitoly:

  o    Ukulele s Janou Sailerovou;

  o    Tvoření s Nelou Gallatovou;

  o    Dobroty Jany Šimánkové;

  o    Jóga s Lucií Polákovou;

  o    Školička s Dášou Eckhardtovou;

  o    Salsa s Kamilou Batistou;

  o    Kytara s Janou Sailerovou;

  o    Gymnastika s Lucií Polákovou;

  o    Animace s Janou Sailerovou;

  o    Orientální tanec s Zdeňkou Hiřmanovou;

  o    … A MNOHO DALŠÍHO ZAJÍMAVÉHO.

  ·    DDM Praha 20 připravili pro všechny v rámci svého projektu DoDoMu, který shromažďuje vhodná videa, odkazy a tipy k samostudiu v oblasti studia cizích jazyků, hudebních a ICT kroužků.

  o    Nově pro všechny své příznivce otevřeli i vlastní YOUTUBE KANÁL.

  ·    DDM Kralupy také přichází s aktivitami pro děti trávící čas doma:

  o    předčítají pohádky, jakoO hloupém Honzovi a loupežnícíchze Sbírky lidových báchorek, balad a pověstí z Kralupska - Průvod mrtvých;

  o    pro rodiče s dětmi připravili zcela novou rubriku Kreativní nápady pro období karantény. Náměty a tipy na různé aktivity jsou členěny do rubrik podle tematických sekcí (výtvarné náměty, hudba a tanec, multimediální, pohádky a divadlo, sport).

  ·    Sborník zajímavých nápadů na kreativní výtvarné dovádění s dětmi na různá témata a s různými technikami je možné najít i na i-creatice.cz.

  ·    PŘEDŠKOLÁCI je magazín pro učitelky i rodiče, předškolní a mimoškolní vzdělávání. Najdete zde aktivity, náměty pro dospěláky a děti v mateřské školce, škole.

  ·    Pro PŘEDŠKOLÁKY rady a tipy jak se připravit na svůj první den i následně prvnímu roku ve škole se věnuje portál „Chodím do školy,“ kde je pro rodiče přehledně připravené poradenství pro každý den.

  ·    Díky aktivitě paní učitelky Lenky Rybáčkové během její mateřské dovolené vznikl i zajímavý web E-PŘEDŠKOLÁCI, kde sdílí některé své pomůcky a pracovní listy jako zdroj inspirace pro jiné paní učitelky i pro rodiče.

  ·    Různé materiály pro práci s dětmi – didaktické hry, pracovní listy, omalovánky i výtvarné nápady najdete také na stránkách Veselé Chaloupky.

  ·    Mnoho zajímavých inspirací a návodů co lze nyní dělat doma s dětmi najdou rodiče i na portále PRO MAMINKY.CZ .

  ·    Aktivity pro děti a rodiče nabízí volně ke stažení i portál PROSÍM SPINKEJ, který se věnuje podpoře spánku dětí.

  ·    20 inspirací na zábavné aktivity pro děti, aby se v době karantény (či deštivých a zimních dnů) doma nenudily, připravil portál Prima Inspirace. Naleznete zde nápady pro děti všech věkových skupin zahrnující aktivní hry na spalování energie, imaginativní hry či tvořící aktivity.

  ·    Praha sportovní pro Vás připravuje video návody na Cvičení s Davidem Hufem, nyní aktuálně zaměřené na aktivity doma.

  ·    Do inspirací pro MLADÉ MODELÁŘE k jejich vyžití při koronavirovém období se také zapojili i automobilky:

  o    své modely nabídla Toyota;

  o    kromě různých omalovánek, pexeso a dalších aktivit pro děti nabídla svůj model Karoq jako vystřihovánku Škoda;

  o    sportovní Zetko si lze slepit od Nissan;

  ·    ŠACHY aj. KURZY 4KIDS ON-LINE je nabídka zábavy a aktivity pro děti, vše z pohodlí domova. Stačí internet a webkamera. Dítě připojíte v konkrétní den a čas na šachy, tělák či hudebku. Lektorka v přímém přenosu komunikuje s dětmi a děti se mohou pozdravit a vidět navzájem. Pro více informací pište na sachy-online@centrum.cz.

  ·    Český Start Blabu si stanovilo za cíl dodat lidem sebevědomí pro konverzaci v angličtině formou krátkých konverzací. Žáci a studenti mohou na Blabu dělat v angličtině úkoly, povídat si o cestování, ale třeba i počítačových hrách. Důležité je, že si zlepšují angličtinu a čas, kdy musí být nuceně doma, využívají efektivně ke vzdělávání. To samé platí také pro dospělé, kteří nuceně musí nyní trávit čas doma.

  ·    Video výuka pro hru na KYTARU 1. Na Okoř je cesta.

  ·    Interaktivní knihovnička Booko je nyní také ZDARMA. Díky ní budete mít hned a v bezpečí domova k dispozici více než 100 dětských knížek v moderní podobě s interaktivními prvky, rozhýbanými ilustracemi, hlasem vypravěče a hrami. Kód a návod, jak uplatnit přístup na měsíc zdarma naleznete ZDE.

  ·    Nakladatelství PORTÁL nabízí ke stažení množství zajímavých pracovních listů ke hrám venku, či doma, na procvičování logiky, paměti, celkového rozvoje, grafomotoriky, čtení, logopedie, angličtiny a mnoho dalších oblastí.

  ·    LOGOPEDIE PROSEK vytvořili pro rodiče materiál pro udržení a rozvoj dovedností, které se vaše děti při logopedii naučily, nebo si je díky této výzvě v následujících dnech osvojí. Vzhledem k současné situaci jsme pro vás vytvořili měsíční plán cvičení, který by mohl alespoň částečně nahradit pravidelná setkávání v ambulanci klinického logopeda. Pro logopedickou výzvu není potřeba speciálních pomůcek. Bude stačit obyčejný papír, hrací kostka, psací potřeby a předměty, které má každý běžně doma. Víc o celé výzvě s příšerákem Edou ZDE.

  o    Kromě příšeráka Edy připravili pro zábavný kvíz Poznej pohádku, poznáte podle obrázků pohádky? A kdo bude lepší - děti, nebo dospělí? Stáhněte a vytiskněte si ZDARMA hru pro děti (i dospělé).

  ·    Co s dětmi v době karantény? Tipy na učení doma, na tvoření, cvičení aj., to vše lze nalézt i na portále Kam s dětmi.

  ·    ČasopisS dětmi v Prazeje praktickým originálně graficky zpracovaným pomocníkem pro všechny rodiče, kteří chtějí ustát zrychlené tempo Prahy. Základní kámen tohoto měsíčníku tvoří pestré a přehledné kalendárium kulturních, sportovních a společenských akcí. Ve svém aktuálním čísle, které je i v elektronické verzi, se věnuje tématu a tipům co s dětmi nyní doma.

  ·    Městská knihovna Dobříš připravila několik interaktivních aktivit pro rodiče a děti, aby jim ulehčili chvíle, které nyní musí společně trávit doma.

  o    Pohádky z knihovny, kdy za unavené rodiče přečtou dětem oni večerní pohádku.

  o    Velká nabídka e-knih a interaktivních knih pro děti.

  o    Výtvarné dílny s Jíťou online.

  ·    Sledujte různé koncerty a představení online díky rozmanitému a bohatému výběru připraveného portálem pojišťovacích poradců. 

  ·    Výstava ON – LINE v DOX Prague „Jsem tady“ s Jiřím Davidem, který představuje malbu z let 2018 a 2019.

  ·    Podívejte se na virtuální výstavu od Muzea hl.m. Prahy Od nitě ke košili,která je v době šití roušek víc než tematická a seznamte se středověkým textilním a barvířským řemeslem v období 14. – 15. století.

  ·    Divadlo Drak v pátek 20. 3. 2020 spustí interaktivní projekt „Drak na doma“, jehož cílem bude zpříjemnit rodinám s dětmi volný čas, který musí místo návštěvy divadla nyní trávit doma.  Odkazy na on-line záznamy inscenací budou zveřejněny na jejich webových stránkách a facebooku vždy s časovým omezením na 24 hodin.

  ·    Divadlo z Truhlice v lednu roku 2018 uvedlo v premiéře pohádku "Správná Hygiena", ve které Truhlík a Truhlička řeší otázky mytí rukou, dnes tak důležité téma, které si tak děti mohou zábavnou formou připomenout v jejich klipu ZDE.

  ·    Zábavu, cvičení i vzdělávání všem dětem v karanténě přináší na svém youtubovém kanále i Chance 4 Children.

  ·    Novinky.CZ připravují na každý den od 14 hodin „Výlety z karantény.“

   

  Inspirace pro on-line učení ze zahraničí, většinou v anglickém jazyce

  ·    Estonsko v rámci krize COVID – 19 otevřelo i pro ostatní země svá elektronická řešení digitálních vzdělávacích nástrojů na podporu vzdělávání na dálku a sdílejí je ZDARMA ZDE.

  ·    Německo má pro své učitele, kteří se svými řediteli sdílí cíl vybudovat dobrou školu portál „Deutsche Schulportal“ (D), který se mimo sdílení jiných zajímavých oblastí, nyní věnuje i této době Koronavirové a to se všemi pozitivy i negativy, které sebou přináší.

  o    Po prvním měsíci vzdělávání souvisejícího s Coronou jsou poprvé k dispozici reprezentativní údaje, vycházející z průzkumu mezi více než 1.000 učiteli pro německý školní barometr jménem Robert Bosch Stiftung.

  ·    Tagesschau.DE se zaměřil na připravenost německých škol začít opět otevírat své dveře žákům v článku „Kein normaler Unterricht bis zum Sommer?“ (DE) Jedná se o zajímavý a nezkreslený pohled na vybavenost německých škol.

  ·    Jak s trochou skepse vidí německé učitelské odbory GEW (DE) návrat k běžným školním aktivitám po letních prázdninách, na to se zaměřila redakce SWR.

  ·    Výukové linky, hry a další materiály pro výuku v angličtině pro základní i střední školy lze nalézt na webovém portálu Softschools (ENG).

  ·    Zapojit prvky počítačové hry do výuky si můžete zkusit díky Minecraft for Education (ENG). Ano, jedná se o verzi mezi dětmi tolik oblíbené PC hry uzpůsobené pro vzdělávací prostředí. O tom, jak hra najde skvělé uplatnění při výuce programování nebo chemie, si v češtině můžete přečíst zde. Formulář, díky kterému budete moci Minecraft využívat zdarma až do konce června distančně, naleznete pod tímto odkazem.

  ·    Dějepisáři určitě ocení službu Old Maps Online (ENG), ve které můžete vyhledávat historické mapy míst na celém světě. Nechybí mezi nimi samozřejmě ani Praha.

  ·    Učitelům výtvarné výchovy ovládajícím angličtinu se bude hodit Google Arts & Culture (ENG), kde ve vysokém rozlišení najdete fotografie mnoha uměleckých děl.

  ·    Pro mladé přírodovědce lze zajímavá videa i vzdělávací hry najít na stránkách ptačí akademie BirdAcademy (ENG).

  ·    Program vědců Skype a Scientist (ENG) páruje vědce a učebny pro krátké, živé rozhovory. Zároveň se přizpůsobuje konverzacím se skupinami, které jsou uvízlé doma, s dětmi a dospělými.

  ·    Codeacademy (ENG) se v čase karantény dá výborně využít i k učení se programování. Základní kurz je nabízen zdarma.

  ·    RAAbits on-line (D) nabízí vzdělávací materiál, který je flexibilní a dostupný odkudkoliv. K podpoře s novými výzvami přípravy na výuku i s ohledem na současnou situaci COVID-19, dáváme všem novým zákazníkům na RAAbits Online dva měsíce zdarma v prvním roce jejich členství, stejně jako všem stávajícím zákazníkům 10 % sleva na další moduly.

  ·    Portál RAABE Klase Schule (D) nabízí své výukové materiály nyní dětem zcela ZDARMA.

  ·    Portál WOLFRAMALPHA (ENG) je výborný online prostor pro procvičování si matematiky a dalších předmětů pro 2 st. ZŠ a SŠ. 

  ·    Online matematika, především geometrie pro 2 st. ZŠ a SŠ je přehledně nabízen i na portále MATHOPENREF (ENG).

  ·    V spolupráci viacerých mimovládnych organizácií a MŠVVaŠ SR vznikla webová stránka „učímenadiaľku.sk,“ ako nástroj oficiálnej komunikácie počas prerušeného vyučovania na školách a prerušenej prezenčnej výučby na vysokých školách v čase epidémie koronavírusu. Cieľom webovej stránky je pomôcť pedagogickým a odborným zamestnancom, manažmentu a zriaďovateľom škôl, ale i žiakom, študentom a rodičom zorientovať sa v množstve informácií, odporúčaní a usmernení, ako aj pomôcť všetkým aktérom počas prerušenia vyučovania či prezenčnej výučby nachádzať riešenia vzniknutej situácie.

  o    Webový portál byl nově přepracován a stal se lépe přehlednějším

  ·    Na Slovensku podporuje školy i učitele „Školský portál,“ který také schraňuje v tomto období pro všechny Školské aktivity zadarmo

  ·    Portál zaměřující se na rodiče FOR PARENTS (ENG) uveřejnil 8 tipů na vnitřní aktivity k uvolnění energie pro dětí.

  ·    KQED (ENG) zveřejnil 14 tipů, jak pomoci studentům s omezeným internetem mají distanční vzdělávání.

  ·    Internet Archive (ENG) zpřístupnil bezplatný přístup k víc jak 1,4 miliónu knih v rámci Národní knihovny pro nouzové situace ( National Emergency Library ), co je projekt, který v těchto dnech spustila nezisková organizace Internet Archive, která už předtím zdigitalizovala víc jak milión knih věnovaných vzdělávacími institucemi a knihovnami.

  ·    ECOPLUS INTERNATIONAL – profesionální partner při hledání nových obchodních příležitostí, produktů a dodavatelů pro Dolní Rakousko zajišťuje i podporu polytechnickému vzdělávání, kde jsou jak videa, tak se tam lze přihlásit i na webinář.

  ·    Zajímavé jsou i aktivity Českého krajanského spolku v Athénách (CZ), který pro české děti v Řecku kromě vydávání svého zábavného a edukativního měsíčníku Krajánek a dalších aktivit, nyní vysílá on-line:

  o    pro předškoláky na téma POČASÍ nebo JARO;

  o    další inspirativní vysílání ON-LINE pro děti krajánků;

  o    1. 4. vyšlo další číslo časopisu Krajánek, měsíčník určený zejména multilingvním dětem věkové kategorie 5−12 let žijícím v zahraničí. Časopis je primárně přizpůsobený specifikům multilingvních dětí mimo ČR, které jsou vystaveny češtině v omezené míře v rámci českých komunit či smíšených rodin v zahraničí;

   

  A na závěr něco pro školské projekťáky

  ·    NOVINKY Z OP VVV:

  o    nejnovější vydání našeho newsletteru NoVVVinky 01/2020  je tu;

  o    sdělení ŘO OP VVV k realizaci projektů výzvy č. 02_18_071 Zvyšování kvality neformálního vzdělávání;

  o    sdělení ŘO OP VVV k řešení problémů při realizaci projektů vzniklých v souvislosti se šířením koronaviru1 a vyhlášením nouzového stavu;

  o    Řídicí orgán OP VVV si je vědom možných negativních dopadů mimořádných opatření kvůli pandemii koronaviru na realizaci šablon. Z tohoto důvodu předkládáme příjemcům možná řešení k minimalizaci rizik. Věříme, že tento dokument pomůže přijmout taková opatření, aby naplnění cílů projektů nebylo ohroženo. Dokument je k dispozici ZDE;

  §  Nejčastější dotazy žadatelů lze nalézt ZDE.

  §  Dotaz měsíce Března 2020 k šablonám je k využití ICT ve výuce.

  §  Dotaz měsíce Května 2020 k šablonám je k úhradě chůvy v MŠ.

  §  Dotaz měsíce Června 2020 k šablonám je jak zjistit jméno projektového manažera, který administruje náš projekt, nebo jak doplnit data výstupu z projektu u podpořených osob.

  o    Řídicí orgán OP VVV vyhlašuje dne 31. března 2020 výzvy Šablony III č. 02_20_080 (MRR) v prioritní ose 3 určenou pro mateřské a základní školy v ČR mimo hl. m. Prahu.

  o    Řídicí orgán OP VVV vyhlašuje dne 31. března 2020 výzvy Šablony III č. 02_20_081 (MRR) v prioritní ose 3 určenou pro mateřské a základní v hl. m. Praze.

  o    Řídicí orgán OP VVV zveřejňuje ve výzvách Šablony III „Tahák“ ke kvalifikačním požadavkům v šablonách.

  o    V úterý 7. 4. MŠMT aktualizovalo výzvy II. vlny šablon – konkrétně byla aktualizována maximální délka realizace projektů a nejzazší datum ukončení realizace projektů. Pro všechny výzvy II. vlny šablon platí, že nejzazší ukončení realizace projektu je prodlouženo o šest měsíců k 31. 8. 2022.

  o    Řídicí orgán OP VVV připravil podrobné a praktické informace k prodloužení realizace projektů ve výzvách 02_18_63/02_18_64 a 02_18_65/02_18_66 – Šablony II.

  o    NPI ČR zveřejnil záznam semináře Šablony II. – Jak na první ZOR.

  o    NPI ČR zveřejnil záznam semináře Monitorovací indikátory v šablonách.

  o    NPI ČR zveřejnil Inspiromat 11, obsahující příklady dobré praxe realizace šablon pro šablony II.

  o    NPI ČR zveřejnil Inspiromat 11, obsahující příklady dobré praxe realizace šablon pro šablony III.

  o    NPI ČR zveřejnil v rámci své podpory Přílohu žádosti o podporu – pro šablony III.

  o    MŠMT zveřejnilo Videotutoriál k výzvě Šablony III.

  ·    Rozvojové programy MŠMT:

  o    V 6.2020 byl vyhlášen rozvojový programPodpora financování přímé pedagogické činnosti učitelů do nároku PHmax v mateřských, základních, středních školách a konzervatoříchna rok 2020.

  ·    NOVINKY Z OP PPR:

  o    Byl vydán Metodický dopis č. 2/2020 k Pravidlům pro žadatele a příjemce OP PPR, který je účinný od 15. 4. 2020 a je vydáván s ohledem na aktuální potřebu úpravy Pravidel pro žadatele a příjemce OP PPR kvůli šíření koronaviru.

  ·    Informace z Erasmus+:

  o    informace k mobilitám v době koronaviru naleznete ZDE;

  o    DESATERO PRO KOORDINÁTORY PROJEKTŮ Erasmus+ a Evropského sboru solidarity, čtěte pečlivě, dodržujte zodpovědně;

  o    16. 4. v době 10:00 - 12:00 se budou konat konzultace pro žadatele o projekty KA202 ve výzvě 2020;

  o    dubnové číslo Newsletteru DZS pro základní a mateřské školy, které se věnuje aktuálním potřebám škol spojených se vzdálenou výukou;

  o    dubnové číslo Newsletteru DZS pro střední školy se taktéž věnuje aktuálním potřebám škol spojených se vzdálenou výukou;

  o    aktuální informace DZS z 27.4. k Mezinárodním programům a výjezdům;

  o    červnové číslo Newsletteru DZS pro Neformální vzdělávání mládeže, kde najdete například tipy na online semináře, letní číslo časopisu Mozaika, nebo informace k letošním oslavám Erasmus Days.

  ·    Informace z MŽP / SFŽP:

  o    Celkem 15 milionů korun rozdělí Ministerstvo životního prostředí ze Státního fondu životního prostředí ČR na ekologické výukové programy pro děti předškolního a školního věku. Dotační podpora je určena konkrétně pro ekocentra a střediska ekologické výchovy, která u nás dlouhodobě zajišťují kvalitní ekologické programy po celé republice. Příjem žádostí do výzvy 1/2020 z Národního programu Životní prostředí probíhá elektronicky přes systém AIS SFŽP ČR a potrvá od 1. července do 30. října 2020, nebo do vyčerpání prostředků.

   

  ·    Nakladatelství Raabe aktuálně ve své sekci metodicko-didaktické materiály k podpoře výzev MŠMT zveřejnilo metodiky k Výzvě Šablony III č. 02_20_080 (MRR) a č. 02_20_081.

   

  Zdroj: https://digikoalice.cz; https://perpetuum.cz; https://www.veskole.cz/;   https://www.nns.cz; https://www.microsoft.com/cs-czhttps://www.cisco.com/c/cs_cz/index.html a podněty Vás učitelů a aktivních podporovatelů vzdělávání.

  Vloženo: 12.03.2020 | Aktualizováno: 15.02.2021 | Pavel Dvořák | Přečteno: 31371 x

   

  Magistrát hl. m. Prahy © 2021