Stačí opatrnost - i nejbezpečnější platební způsob si musíte hlídat

  Komunikace základních zásad a bezpečnostních pravidel, které by měl dodržovat každý držitel platební karty – to je cílem nové kampaně hlavního města Prahy. Kampaň bude komunikována prostřednictvím dvoujazyčné informační brožury a city lightů.

  Magistrát hlavního města Prahy spouští od února 2007 svou novou kampaň s názvem „Bezpečný výběr z bankomatů“. Kampaň vypracovalo oddělení prevence kriminality hl.m. Prahy ve spolupráci s agenturou united people. O odborné konzultace byla požádána společnost MasterCard Europe, přední platební systém stojící za značkami platebních karet MasterCard, MasterCard Electronic a Maestro. Cílem této preventivní politiky je vytvořit v rámci Prahy bezpečné prostředí, tedy snížit míru a závažnost trestné činnosti a zvýšit tak pocit bezpečnosti občanů.

  Cílem projektu „Bezpečný  výběr z bankomatů“ je zvýšit bezpečí a zároveň informovanost obyvatel i návštěvníků hl. m. Prahy při používání platebních karet, zejména pak při výběru hotovosti z bankomatů. K tomuto účelu bude sloužit informační brožura se speciálním stojánkem a zároveň city lighty, které budou komunikovat základní sdělení celé kampaně.

   

  Hlavní komunikační sdělení kampaně:

  Pokud je to možné, využívejte raději možnosti platby kartou u obchodníka a nenoste u sebe velkou finanční hotovost. V případě, že hotovost opravdu potřebujete a vybíráte ji z bankomatu, buďte opatrní. Tak jako při jakékoli jiné manipulaci s penězi i zde hrozí, že se stanete předmětem zájmu nepoctivých lidí. Proto buďte obezřetní, dodržujte základní pravidla bezpečnosti a nedejte zlodějům příležitost dostat se k vašim penězům.

  Většina obchodních míst a poskytovatelů služeb v Praze umožňuje v současné době platby kartami. Využívejte proto této možnosti co nejčastěji. Minimalizujte nebezpečí, že se vaše peníze dostanou do cizích rukou.  

   

  Desatero bezpečnosti při výběru z bankomatu:

  1. Při zadávání PIN při výběru z bankomatu či kdekoliv jinde si zakryjte klávesnici rukou!
  2. Zásadně si nenechte u bankomatu od nikoho radit a řiďte se pouze pokyny, které jsou uvedeny na obrazovce bankomatu!
  3. Nikdo nemá právo vaši transakci přerušit, ani ochranka nebo jiný personál banky či obchodního centra nesmí zasáhnout do vaší transakce!
  4. Pokud se v okolí bankomatu pohybuje vám podezřelá osoba, odložte výběr hotovosti na později!
  5. Pokud není bankomat v noci dostatečně osvětlen, raději ho nepoužívejte a vyberte si jiný nebo si přizvěte někoho s sebou!
  6. Po dokončení transakce si dobře uschovejte hotovost!
  7. Po dokončení transakce si nezapomeňte vzít zpět svou kartu a pokud je to možné, tak i účtenku o provedené transakci!
  8. Nikdy si nezapisujte PIN na platební kartu nebo do peněženky, ve které platební kartu nosíte!
  9. Svůj PIN nikdy nikomu nesdělujte! Nesdělujte ho ani svým rodinným příslušníkům, zástupcům finančních institucí ani policii či obchodníkovi!
  10. V případě, že jste ztratili svou platební kartu nebo Vám byla odcizena, neprodleně to nahlaste své vydavatelské bance! Ta vaši kartu ihned zablokuje, čímž zamezíte jejímu zneužití.

   

  Vloženo: 30.01.2007 | | Přečteno: 301580 x

   

  Magistrát hl. m. Prahy © 2021