Výzva pro předkládání projektů do Regionálního akčního plánu (RAP) v rámci IROP
Vážená paní ředitelko, Vážený pane řediteli,
dovolte nám, abychom Vás jménem hl. m. Prahy oslovili s žádostí o spolupráci. Jako potenciální příjemce z Integrovaného regionálního operačního programu v programovém období 2021 až 2027 (dále jen „IROP“) Vás prosíme o zaslání Vašeho návrhu projektového záměru v oblasti investic do Vaší školy. Dovolujeme si Vás upozornit, že záměry ve vyšším stadiu připravenosti budou upřednostněny (důvodem je plnění milníků IROP).
Informace k podpoře z IROP (2021–2027)
Podpořeným zařízením je střední škola, střední škola a vyšší odborná škola (nebo školní hospodářství nebo středisko praktického vyučování) nebo konzervatoř dle školského zákona (zákon č. 561/2004 Sb., školský zákon, ve znění pozdějších předpisů) zapsaná v Rejstříku škol a školských zařízení na území kraje k datu vyhlášení výzvy.
Samostatné VOŠ nepatří mezi příjemce podpory.
Podporované aktivity dle IROP, na které musí být projekty zaměřeny:
- podpora vybudování, modernizace nebo vybavení odborných učeben SŠ, SŠ spojených s VOŠ, center odborné přípravy a konzervatoří ve vazbě na přírodní vědy, polytechnické vzdělávání, cizí jazyky, práci s digitálními technologiemi pro formální, zájmové a neformální vzdělávání a celoživotní učení;
- budování vnitřní konektivity škol;
- budování zázemí školních klubů pro žáky nižšího stupně víceletých gymnázií umožňující zvyšování kvality poskytovaných služeb.
Doplňkové aktivity (pouze jako součást projektu výše) budování a modernizace:
- zázemí pro školní poradenská pracoviště a pro práci s žáky se speciálními vzdělávacími potřebami (např. klidové zóny, reedukační učebny);
- zázemí pro pedagogické i nepedagogické pracovníky škol vedoucí k vyšší kvalitě vzdělávání ve školách (např. kabinety);
- vnitřního i venkovního zázemí pro komunitní aktivity při SŠ, SŠ/VOŠ vedoucí k sociální inkluzi (např. veřejně přístupné prostory pro sportovní aktivity, knihovny, společenské místnosti), které by po vyučování sloužilo jako centrum vzdělanosti a komunitních aktivit.
Mezi další podmínky pro budoucí výzvu IROP (MMR) patří:
- projekt spadá do seznamu projektů RAP;
- učebny, výukové prostory, kabinety, šatny a hygienická zařízení, školní poradenská pracoviště, družiny, školní kluby a zázemí pro komunitní aktivity podpořená z IROP jsou bezbariérově dostupné. Základním požadavkem je bezbariérová toaleta a umožnění volného pohybu osob na vozíku od vstupu do budovy po vstup do prostor podpořených z IROP.
Pokud bezbariérovost nemáte zajištěnou, je nutné ji zahrnout do Vašeho záměru a počítat s ní i v rozpočtu.
- projekt je v souladu se Strategií vzdělávací politiky ČR do roku 2030+;
- projekt splňuje minimální požadavky pro konektivitu školy a připojení k internetu (dle dokumentu Standard konektivity IROP).
Relevantní v případě, že škola řeší konektivitu jako součást projektu.
- předmětem realizace projektu nejsou investice do učeben a prostorů, které jsou v době podání žádosti o podporu ve fázi udržitelnosti projektu realizovaného prostřednictvím IROP 2014-2020 nebo realizované či ve fázi udržitelnosti projektu realizovaného prostřednictvím OP Praha – pól růstu či projektu hrazeného z veřejných financí.
Celková alokace
Avizovaná alokace IROP pro Prahu bude ve výši cca 1,36 miliardy Kč. Projekty budou financovány v této struktuře – EFRR 40 % / stát 50 % / příjemce 10 %, z toho je zřejmá povinnost příjemce spolufinancovat projekt ve výši 10 %.
Postup výběru projektů a priority hl. m. Praha
Hl. m. Praha provede předvýběr investičních projektů dle kritérií uvedených v příloze (vycházejí z pravidel IROP a ze strategie kraje) a připraví seznam projektů.
Seznam projektových záměrů následně schválí PS Vzdělávání a předloží zastupitelstvu hl. m. Prahy ke schválení. Výsledný seznam bude zveřejněn na stránkách portálu www.prahaskolska.eu.
Projekty z tohoto seznamu pak bude MMR v otevřeném řízení schvalovat k podpoře v rámci jednotlivých výzev IROP.
V průběhu prosince a ledna proběhne sběr projektových záměrů a jejich výběr podle následujících pravidel:
1) alokace kraje bude rozdělena do 3 skupin dle zřizovatele (včetně škol zřízených státem):
- školy, kde je zřizovatelem obec (Praha);
- církevní organizace;
- soukromé subjekty (zapsané do rejstříku škol); a to dle poměru počtu žáků dle statistického výkazu MŠMT k 30. 9. 2021;
2) každý žadatel může do zásobníku projektů přihlásit pouze jeden projekt ve výši:
a. minimální alokace – 2 000 000 Kč;
b. maximální alokace – 50 000 000 kč;
3) v souladu se strategií kraje budou preferované předkládané projektové záměry spadající pod následující oblasti:
a. projekty posilující kapacity oborů vzdělání Gymnázium (kód: 79-41-K/41) v kategorii: čtyřletá gymnaziální příprava, po ukončeném 9. ročníku základní školy;
b. třídy podporující efektivní výuku a dobrou pedagogickou práci (dle vzoru Future Classroom Lab: https://fcl.eun.org/;
c. vytvoření relaxačních místností pro pedagogy (pouze jako součást projektu);
d. zázemí nebo vybavení pro výuku odborných profilových předmětů (včetně kabinetů);
e. učebny a vybavení pro rozvoj cizích jazyků (včetně digitálního vybavení);
f. pořízení, modernizace, vybavení ICT (včetně software), budování sítí, datové rozvody, zajištění kyberbezpečnosti;
4) dále budou kladně hodnoceny projekty, které jsou v pokročilejším stadiu připravenosti.
Tato pravidla mohou být aktualizována, zejména v závislosti na změnách podmínek pro čerpání podpory z IROP, které zatím nejsou finálně zveřejněny. V případě takové aktualizace budou žadatelé vyzváni k úpravě svých projektových záměrů a seznam bude znovu posuzován výběrovou komisí za účelem nové prioritizace.
Na základě výše uvedených pravidel Vás v případě zájmu o realizaci projektu ve vaší škole žádáme o vyplnění tabulky, která je přílohou tohoto dopisu a její odeslání elektronicky na adresu: kap@prahainovacni.eu do 31. 1. 2022. Veškeré informace uvedené v tabulce mohou být kontrolovány. V případě soukromých a církevních škol bude seznam opatřen datem a podpisem zřizovatele.
DOPIS ve formátu PDF ke stažení.
TABULKA pro uvedení projektových záměrů
KRITÉRIA HODNOCENÍ
