Úspěch žáka Třebešínské průmyslovky v americkém Houstonu

Martin_Blecha_isweep_2015.jpg

Cesta k mezinárodnímu úspěchu studenta Střední průmyslové školy, Praha 10, Na Třebešíně 2299 Martina Blechy (2. ročník oboru RST) začala v polovině roku 2014, kdy Martin, jako student prvního ročníku, začal navštěvovat kroužek 3D modelování v programu Cinema 4D.

Byť byl úplný začátečník, vybral si pro svou závěrečnou práci model drážní lokomotivy. I přes svou nezkušenost v oblasti 3D vizualizace dopadl model velmi dobře a Martina to motivovalo k tvorbě svého dalšího projektu. Jelikož je velký fanoušek hromadné dopravy a pražského metra, tak se rozhodl, že vymodeluje nejstarší soupravu, která v metru jezdila. Jedná se o ruský typ 81-71. S tímto projektem se následně ke konci roku přihlásil do školní soutěže ve 3D modelování – realizované díky grantové podpoře MHMP, kterou vyhrál s velkým přehledem. Zasloužil se o to jednak svým velmi rozsáhlým modelem, na kterém pracoval cca 6 měsíců a během něhož vznikly dokonce lokomotivy dvě (81-71 a 81-71M), tak svou bezchybnou a poutavou prezentací. Soutěž Design Star 2014 tak byla jakýmsi odrazovým můstkem pro věci příští.

Na začátku roku se Martin, ve spolupráci se školou, přihlásil do celorepublikové soutěže vědeckých a technických projektů Expo Science AMAVET. Nejprve prošel regionálním kolem, kde ovšem získal svůj největší úspěch. Byla to nominace na světovou soutěž i-Sweep 2015 do amerického Houstonu. Svou nominaci nakonec proměnil a tak se vydal začátkem května na cestu za oceán. Zde soupeřilo více než 800 projektů ze 70 zemí celého světa. Zpočátku to vše vypadalo jako jedno velké dobrodružství, kam jel načerpat cenné zkušenosti a poznat nové lidi. Sám byl ovšem překvapen, když jej porota vyhlásila na celkovém 3. místě v kategorii engineering. Vše vygradovalo tím, že o Martinův model projevila zájem společnost WAPP, která v současné době vyvíjí velmi populární simulátor pražského metra pro mobilní telefony a Martin se tak mohl zapojit jak do tvorby modelů, tak se seznámil s vývojem celé aplikace. V současné době je autorem celé trasy B a pilně pracuje na modelech pro simulátor na platformu PC.

(Zpráva školy)

Odkazy:

Článek o soutěži DS 2014 na webu TTT: http://www.technologytour.cz/index.php/design-stars/item/157-design-star-ukazala-svoje-hvezdy

Video na Youtube – prezentace modelu metra: https://www.youtube.com/watch?v=BKvbodw1ek8

Martin_Blecha_81_71 M_animace0005.jpg  Martin_Blecha_81-71_0371.jpg  Martin_Blecha_simulator_metra_AMAVET_Praha.jpg 

 

 

 

 

Vloženo: 19.5.2015 | Aktualizováno: 21.5.2015 | Mgr. Stanislav Beldík | Přečteno: 3518 x

 

Magistrát hl. m. Prahy © 2007