Čeští studenti koncertovali jako první na nejvyšší budově světa

Nečekaný dárek si přivezl symfonický orchestr základní umělecké školy Na Popelce v Praze 5 – Košířích z koncertní cesty po Spojených arabských emirátech, kam se vydal necelý týden po absolutním vítězství v rozhlasové soutěži Concerto Bohemia. Zapsal se totiž jako první do historie koncertem, který se odehrál na nejvyšší budově světa Burdž Chalífa a bude se pokoušet o zápis do Guinnessovy knihy rekordů.

Hráči předvedli profesionální práci jak při náročném nácviku, tak během pěti následujících koncertů – po všech sklidili ovace vestoje,“ říká dirigent orchestru Ladislav Cigler. Filharmonie mladých Praha (FMP), jak se orchestr jmenuje, přivezla do SAE dvouhodinový program a v celkem čtyřech emirátech vystoupila se sólistkami z prestižní americké hudební školy Juilliard.

Pozvání do SAE obdržela Filharmonie mladých po loňském úspěchu ve vyprodané Dvořákově síni Rudolfina, kde bude 10. června opět vystupovat s kanadskou violoncellistkou a klavíristkou Sarinou Zhang. „Pro náš orchestr byl zájezd nezapomenutelnou událostí. Nejen, že se členové projevili jako výborní týmoví hráči a kamarádi, ale mohli své umění předvést korunnímu princi emirátu Fudžajrá nebo rektorovi Univerzity Zayed, který FMP ihned pozval na otevření nové fakulty na konci tohoto roku,“ uzavírá Tomáš Krejbich, ředitel školy, který se jako zkušený hráč na lesní roh ochotně do orchestru zapojil.

Kontakt:

 

Filharmonie mladých Praha (FMP) plně působí pod ZUŠ Na Popelce a skládá se z jejích současných a bývalých žáků, pedagogů školy a studentů hudebních škol (konzervatoří, Gymnázia Jana Nerudy). Orchestr vede Ladislav Cigler, který má na starosti jako „přípravku“ smyčcový a komorní soubor, kam chodí mladší žáci školy. Jedná se v podstatě o unikátní přístup, kdy děti nejsou během celého studia vedeny pouze k sólovému hraní, ale i hře v orchestru.

FMP každoročně realizuje minimálně tři velké koncerty – Vánoční v kostele sv. Šimona a Judy, Rybovu mši u Pražského Jezulátka a závěrečný (loni byl v Rudolfinu). V repertoáru se objevují skladby od Dvořáka po Piráty z Karibiku.

Od loňského roku ZUŠ spolupracuje s hudební agenturou C.E.M.A., díky které bylo možné uspořádat koncert v Rudolfinu na úrovni, která u škol nemá obdoby. Zájem o koncert byl mimořádný a Rudolfinum bylo zaplněné do posledního místa.

Foto FMP

Foto FMP

 

Vloženo: 14.4.2011 | Daniela Kulhavá | Přečteno: 4699 x

 

Magistrát hl. m. Prahy © 2007